Dobrobit živali – Govedo

7 maja, 2025
0
0

Tudi letos kmetje lahko vložijo vlogo za izvedbo intervencije dobrobit živali, ki jo določa Uredba o intervenciji dobrobit živali iz strateškega načrta skupne kmetijske politike 2023–2027 za leto 2025. Intervencija IRP28 – dobrobit živali (DŽ) se v letu 2025 izvajala v petih podintervencijah, in sicer za prašiče (podintervencija DŽ – prašiči), govedo (podintervencija DŽ – govedo), drobnico (podintervencija DŽ – drobnica), konje (podintervencija DŽ – konji) in perutnino (podintervencija DŽ – perutnina).

Namen intervencije DŽ je spodbujanje kmetijskih gospodarstev k izpolnjevanju zahtev za dobrobit živali, ki presegajo predpisane zahteve ravnanja, navedene v uredbi, ki ureja pogojenost, in običajno rejsko prakso, ki je v skladu z Uredbo 2021/2115/EU opredeljena za te zahteve v strateškem načrtu SKP.
Upravičenci do plačil iz intervencije DŽ so nosilci kmetijskih gospodarstev, ki se prostovoljno vključijo v eno ali več podintervencij intervencije DŽ in izpolnjujejo pogoje iz uredbe o intervenciji DŽ.

Nabor zahtev za Dobrobit živali – Govedo

Paša goveda

Paša goveda se lahko izvaja na kmetijskih površinah upravičenca in na planini oz. skupnem pašniku drugega nosilca. Pri izvajanju paše morajo biti za govedo, za katero upravičenec uveljavlja pašo goveda, izpolnjeni naslednji pogoji:
govedo se mora neprekinjeno pasti najmanj 120 dni v letu v obdobju od 1. aprila 2025 do 15. novembra 2025,
govedo lahko prenočuje v hlevu,
krave molznice se morajo dnevno pasti vsaj v času med obema molžama,
zatiranje notranjih zajedavcev mora biti izvedeno na podlagi predhodne koprološke analize,
voditi je potrebno dnevnik paše,
obtežba z živalmi, ki jih upravičenec navede na zahtevku, glede na skupno površino GERK-ov, na katerih je izvajanje paše dovoljeno, ne sme presegati 5 GVŽ/ha, razen v primeru, ko se paša izvaja tudi na planini oziroma skupnem pašniku drugega nosilca kmetijskega gospodarstva.

Koprološke analize:

koprološka analiza in izdaja zdravil za tretiranje živali na podlagi rezultatov koprološke analize morata biti opravljeni dvakrat letno, in sicer spomladi in jeseni v letu 2025;

za koprološko analizo se vzame najmanj en skupni vzorec blata za vsakih 20 govedi;

spomladi mora biti koprološka analiza izdelana in podatki, razen datuma izdaje zdravil, vneseni v seznam koproloških analiz (Volos) pred datumom vnosa zahtevka, jeseni pa mora biti koprološka analiza izdelana v obdobju od 14 dni pred končanim obdobjem paše do 31. decembra 2025 in podatki vneseni v seznam koproloških analiz najpozneje do 31. januarja 2026;

izdaja zdravil za tretiranje živali proti notranjim zajedavcem se izvede na podlagi pozitivnih rezultatov koprološke analize in strokovne presoje veterinarja;

jeseni upravičenec odda vzorec blata za koprološko analizo verificiranim veterinarskim organizacijam po končanem obdobju paše za govedo najpozneje do 30. novembra 2025.

Izpust

Govedu mora biti zagotovljen stalni ali izmenični dostop do izpusta prek celega leta.
Izpust je ograjena površina ob hlevu ali v njegovi bližini, namenjena gibanju živali na prostem.
Izpust mora biti urejen tako, da se prepreči izlivanje, izpiranje ali odtekanje izcedkov v površinske ali podzemne vode ali okolje.

Živali morajo biti v izpustu najmanj po 2 uri na dan.

Zahteve za izpust in zahteve za pašo goveda ni mogoče uveljavljati hkrati za isto žival.

Vzreja telet

Teletom, starejšim od osem tednov, v skupinskih boksih mora biti prek celega leta zagotovljena najmanj naslednja neovirana talna površina: teleta do treh mesecev starosti vsaj 2 m2 na žival, teleta starejša od treh mesecev vsaj 2,5 m2 na žival.
Vsaj na dveh tretjinah talne površine boksa morajo biti tla polna (ne rešetkasta) in nastlana. Kot ustrezen nastilj se štejejo slama, seno, lesni sekanci, lesni oblanci oziroma žagovina. Upravičenec je upravičen do plačila, če so poleg neovirane talne površine in nastilja izpolnjeni tudi naslednji pogoji:

zahteva se izvaja za vsa teleta na kmetijskem gospodarstvu,

teleta morajo biti v tekočem letu na kmetijskem gospodarstvu upravičenca neprekinjeno najmanj štiri mesece;

v obdobju iz prejšnje alineje morajo biti teleta označena, registrirana in vodena v skladu s predpisi, ki urejajo identifikacijo in registracijo govedi,

upravičenec mora ob oddaji zahtevka podati izjavo, da v tekočem letu na kmetijskem gospodarstvu izpolnjuje zahtevo glede neovirane talne površine in nastilja, za vsa teleta na kmetijskem gospodarstvu.

Če se na kmetijskem gospodarstvu za teleta uveljavlja zahteva za vzrejo telet, hkrati za teleta ni mogoče uveljavljati zahteve za pašo goveda in izpust.

Izkoreninjenje goveje virusne diareje (BVD)

Vsi upravičenci, ki bodo v letu 2025 izvajali aktivnosti za pridobitev statusa črede, proste BVD, ali aktivnosti za ohranitev statusa črede, proste BVD, so morali do 28. februarja 2025 veterinarski organizaciji predložiti izjavo o izvedbi aktivnosti za pridobitev ali ohranitev statusa črede, proste BVD, na obrazcu iz Priloge 6 uredbe o intervenciji DŽ. Veterinarska organizacija v sedmih dneh od prejema izjave vnese podatek o predloženi izjavi v seznam izjav za izkoreninjenje goveje virusne diareje.
Upravičenec, ki bo v letu 2025 izvajal aktivnosti za pridobitev statusa črede, proste BVD, mora imeti opravljeno prvo vzorčenje za pridobitev statusa črede, proste BVD, najpozneje do 31. maja 2025. Če so rezultati preiskav negativni, mora upravičenec izvesti drugo vzorčenje ali vložiti vlogo za odobritev statusa črede, proste BVD, v skladu s pravilnikom, ki ureja status črede, proste BVD, najpozneje do 15. novembra 2025. Prijavo za odvzem vzorcev za drugo vzorčenje mora upravičenec dati veterinarski organizaciji najpozneje do 30. septembra 2025.
Če so rezultati preiskav pozitivni, mora upravičenec zagotoviti, da veterinarska organizacija, na katero je dal prijavo za odvzem vzorcev, do 15. novembra 2025 začne vzorčiti živali za izkoreninjenje BVD.

Višina plačila za posamezno zahtevo

Letno plačilo za izvajanje posamezne zahteve za podintervencijo DŽ – govedo letno znaša:

paša goveda 52,90 EUR/GVŽ,

izpust 41,06 EUR/GVŽ,

vzreja telet 60,71 EUR/GVŽ,

izkoreninjenje BVD:
za pridobitev statusa 8,26 EUR/GVŽ,
za vzdrževanje statusa 4,13 EUR/GVŽ.