Kmetija Jarc iz Slatine pri Svečini: svojim gostom se popolnoma posvetijo

Če temu prištejemo še pogostitev, raznoliko ponudbo mesnin, pripravljenih iz mesa na kmetiji vzrejenih živali (meso iz kible, narezki, paštete …), vinogradniškega golaža s slastnimi cmoki ali štruklji, domačega kruha, slastne potice, slovenjegoriške kvasenice, sezonskih sladic, bi rekli, da se v tej pokrajini cedita med in mleko. Pa ni tako. Zadnja kriza je pustila velik, negativen pečat na vinogradništvo in turizem v tej občini, sodi ostajajo polni, sobe prazne. In kako naj domačini, ki živijo od teh dveh dejavnosti sploh preživijo?

Optimizem ob obisku na kmetiji Jarc iz Slatine pri Svečini izraža, da bo šlo na bolje. Predvsem gostov si želijo na kmetiji, katerim postrežejo na nivoju. Kosilo pri Jarčevih namreč ne temelji na količini, temveč na okusu in kako je postreženo. Maksimiljan Jarc z ženo Marjeto, sinom Pavlom s partnerko Špelo ter hčerkami Ano in Nežo, na kmetiji živi tudi mama Ivanka, poskrbijo, da gostje od hiše gredo lepo postreženi. Zato pa si je treba tudi čas vzet. Ob nastanitvi si ljudje želijo pogovora, da spoznajo domačijo ter širšo krajino in domači, čeprav imajo veliko dela, si vedno za pogovor vzamejo čas. Tudi zaradi tega se številni domači, predvsem pa tuji gostje, radi vračajo. Včasih le za eno prenočitev, včasih pa izkoristijo cel dopust v Svečini. Gostom so za bivanje na voljo moderne sobe s prekrasnim pogledom na vinograde, ki ga, predvsem tujci, radi primerjajo z najbolj prestižnimi lokacijami na svetu. V bližini kmetije se nahaja obilica zanimivih izletniških točk: vinogradniški muzej Kebl, grad v Svečini, razgledni stolp na Plačkem vrhu… Posebnost je tudi mednarodna proga nordijske hoje Vinotour, ki vodi mimo kmetije in se vije med vinogradi na obeh straneh meje. Na kmetiji sprejemajo tudi obiskovalce, ki pridejo organizirano za avtobusom. Veliko parkirišče in dobro kosilo ali večerja s spremljavo vin je zagotovilo, da bodo ljudje dobre volje zapuščali vas Svečino oziroma občino Kungota.

Svoje prostore oddajajo prek številnih ponudnikov, med njimi je tudi booking, ki je pri poslovanju korekten. Njihova provizija po nočitvi znaša 15 odstotkov od navedene cene, ki je ponujena gostom. Tudi sami smo se prepričali, da imajo izjemno visoko oceno 9,4, kar ob številnih pozitivnih komentarjih tujcev le priča, da je ponudba pri Jarčevih na nivoju.

Kmetija Jarc iz Svečine

Na kmetiji Jarc obdelujejo okrog deset hektarjev vinogradov. Poleg zvrsti, ponujajo različna vrhunska vina v buteljkah sort sauvignon, chardonnay, renski in laški rizling, rumeni muškat in beli pinot, zadnja leta pa pozornosti namenjajo tudi pridelavi penine Max brut rosé, ki je iz modrega pinota in na kvasovkah odleži 30 mesecev.

V okviru turizma na kmetiji sprejemajo goste. Trenutne kapacitete so štiri sobe za 8 do 10 ljudi. Kot pravijo domači, so se za turizem na kmetiji odločili iz preprostega razloga. Otroci so pokazali veliko željo po kmetovanju in zato so pred desetimi leti s pomočjo evropskih sredstev na novo zgradili objekt s sobami in prostori za pogostitev gostov ter prostorno klet v okviru objekta. Maksimiljan in Marjeta pravita, da je že samo okolje, kjer živijo »klicalo« po turizmu in njuna želja je bila sprejemati goste, mladi pa so samo potrdili odločitev.

Težave vinogradnikov

Jarčevi se ukvarjajo z dvema dejavnostma, kjer je stanje že več kot leto izredno slabo in zaskrbljujoče. Domače najbolj skrbi, da sodi ostajajo polni, saj gostilne, restavracije ne poslujejo, da bi prodajali njihova vina. Pa tudi doma se je prodaja ustavila, saj je zelo velik del prodaje slonel na gostih, ki so ob odhodu kupili karton ali dva vina. Omejitve pa so temu naredile konec in pred novo trgatvijo Jarčevi ne vedo, kako bodo prodali star letnik.

Tudi ostali vinogradniki imajo težave s prodajo. Sin Pavel vidi rešitev v širšem povezovanju in skupnem nastopu na trgu. Za promocijo pa so potrebna sredstva, ki bi jih vinogradniki zbirali glede na velikost svojih površin. »Projektov bi lahko bilo veliko,« pravi Pavel, ki dodaja, da bi morali sveža aromatična štajerska vina biti bolj prisotna v restavracijah in gostilnah po Sloveniji. Glede na nižjo stopnjo alkohola in živahne kisline se podajo številnim jedem, običajno pa gostinci kot sveža vina ponujajo bogata primorska vina, z visoko stopnjo alkohola in nizkimi kislinami,« pravi Pavel, ki se zaveda, da je osveščanje kupcev, kaj piti, dolga in naporna pot. »Veliko pa bo treba urediti tudi doma, da se ponese glas Svečine širše. Narediti je treba številne zgodbe v povezavi s kulinariko in vini, ki so značilne za naš okoliš. Ljudi je treba vabiti na dogodke, med najbolj pomembnimi so trenutno svečinski kmečki praznik, dnevi odprtih vrat svečinskih kleti. Izhodišče za vse projekte pa bi moralo biti Srce med vinogradi na Špičniku, ki si ga želijo številne države izposoditi za promocijo.

Maksimiljan Jarc: »V kaplji vina je človeštva zgodovina … in v tem pogledu je Svečina že vsaj 900 let domovina vina. Mi živimo v Svečini, na Koglu, kjer se s hišnega praga ali razgledne terase naše turistične kmetije vidi čudovit amfiteater svečinskih vinogradov, ki se kot pahljača pnejo do obzorij na vse strani neba. Svoja vina imamo radi, ker se v njih zrcali vsa naša energija, energija narave, energija tal in sonca, energija našega dela, energija našega srca. Naša vina odsevajo edinstvenost štajerskega rastišča, ki se najbolj kaže v sadnosti in živahni kislini, ki dela naša vina sveža in za odlično spremljavo hrani.

Sodelovanje za prepoznavnost regije

Beseda je nanesla tudi na razvitost vinske ceste na sosednji, avstrijski strani meje. Direktorica Kmetijsko gozdarskega zavoda Maribor Irena Kropf je mnenja, da je pozitivni vpliv gospodarsko močno razvite avstrijske južne vinske ceste, njene ponudbe in izjemen razvoj podeželja na avstrijski strani v zadnjih 30 – letih, za seboj pustil vidne razlike razvitosti, na eni oz. drugi strani meje. Razkorak v razvitost v prvi vrsti najbolj čutijo ravno podeželani, ki kmetujejo ob sami meji, po drugi strani pa so bili kot sosedje- primer dobre prakse, močan vpliv, izziv, da se da »dobro živeti« tudi iz kmetijstva. Avstrijska regija, kjer so še pred nekaj desetletji na kmetijah redili tudi krave in skrbeli za travniške sadovnjake, se je danes preusmerila v regijo, kjer dejansko prevladujejo čiste vinogradniške kmetije in kjer ima skoraj vsaka kmetija registriran vinotoč in razpolaga z nastanitvenimi zmogljivostmi.

Simona Hauptman, vodja kmetijsko svetovalne službe na KGZ Maribor pa pravi, da vinogradniki iz Štajerske razvijajo svoje zgodbe. Štajerska je  spremenila v regijo suhih, svetovno prepoznavnih in tržno iskanih vin, s karakterjem po laporju, skrilavcih. Dobra opremljenost kleti, skrbno načrtovane tehnologije predelave in kletarsko znanje, so tisti dejavniki, ki močno prispevajo, da se ohranja aromatičnost in sortnost vin.

Štajerski vinogradniki zemljevid odličnosti polnijo z še neodkritimi družinskimi zgodbami, terasami in pogledi, ki spada v sam vrh najlepših svetovnih pogledov na vinogradniško pokrajino in ponudbo, kjer je moč doživeti domačnost, s pridihom modernega ter elegance. Če bi znali računati in bi bilo pametni strategi, v kaj je potrebno vlagati in pospeševati, bi že v programskem obdobju 2004-2006, podpirali investicijska vlaganja v predelavo, turistično dejavnosti in nastanitvene zmogljivosti na podeželju. Končno smo to dočakali v Programu razvoja podeželja 2014-2020, bolje zdaj kot nikoli. Če hočemo doseči nivo razvoja kot bi ga želeli, je potrebno v programskem obdobju, ki je pred nami, s podporami nadaljevati. Posameznik šteje malo, prepoznavnost regije dviguje množica dobrih ponudnikov, še pravijo na KGZ Maribor.

Tržni vinogradniki širšega mariborskega območja so tako že pred leti prerasli v Sloveniji utečeno vlogo povezanosti v okviru vinogradniških društev, kjer prevladuje interes druženja in manj ekonomski interes. Poslovno vinarje najmočneje povezuje prevozna mobilna polnilna linija, tudi z možnostjo etiketiranja, s katero se zagotavlja kakovost polnitve, brez večjih rizikov. Polnilno linijo je financiralo okoli 30 vinogradnikov, začeten vložek je znašal okrog 800 evrov na hektar vinogradniških površin. In kakšna je cena polnitve po steklenici? Z etiketiranjem vred se cena giblje okrog 10 centov (od tega je plačan oskrbnik mobilne linije), del denarja se nameni v sklad, tako so pred dvema letoma kupili novo polnilnico s povsem lastnimi sredstvi.