Kongres Zadružne zveze Slovenije

13 marca, 2024
0
0

Članek lahko berejo naročniki

Postanite naročnik časopisa Kmečki glas in dostopajte do vseh vsebin.

Če ste že naročnik, se prijavite TUKAJ.

V Portorožu je potekal izredno obiskan Kongres Zadružne zveze Slovenije z naslovom “Dežela potrebuje podeželje.

Borut Florjančič, predsednik Zadružne zveze Slovenije je ob tem slavnostnem dogodku povedal, da številne krize potrjujejo, da niti osnovne dobrine kot je recimo pridelava hrane ni samoumevna. Kmetovanje, predelavo hrane, bi morali načrtovati. Številne zakonodajne so bile prenesene samo administrativno, ne da bi imeli vidik, kakšne bodo posledice.

V Sloveniji smo doživeli že nekaj spiral izgube samooskrbe, eno od najbolj dolgoročno škodljivih na področju prašičereje, kjer smo bili ob vstopu v Evropsko unijo 80 % samooskrbni, danes pa je samoskrba več kot prepolovljena. Skrbi nas, da se ne bi kaj podobnega zgodilo pri slovenski govedoreji, ki je tipična panoga za naša hribovita območja trajnega travinja z omejenimi dejavniki kmetovanja. Ta območja ustvarijo 80 % naše reje goveda in to predvsem na majhnih in srednje velikih družinskih kmetijah.

OMD obdavčitve

In kako naj potem razumemo odločitev za 50 % obdavčitev OMD plačil, s katerimi se pokriva le med 40 in 60 % dodatnih stroškov, ki izhajajo iz težjih pogojev pridelave in manjšega pridelka? Ta plačila ne upoštevajo tudi manj konkurenčnih pogojev v katerih delujejo te kmetije – razdrobljenost kmetijskih površin, oddaljenost od urbanih območij in centrov predelave, slabša infrastrukturna opremljenost, večja oddaljenost osnovnih šol, kaj šele srednjih šol in fakultet. Ali se je pred sprejetjem odločitve preverilo, te vplive? Koliko mladim iz kmečkih družin bo nadaljevanje šolanja oteženo, če ne onemogočeno, ker jim zaradi večjih stroškov bivanja stran od doma ne bo več dosegljivo? Bojim se, da smo tako kmetje kot politika v tem primeru žrtve slabo premišljenega, nedoslednega in škodljivega subjektivnega predloga, ki si je v danem trenutku utrl svojo pot v zakon.

SMxOh scVX BBFEvb RlM WBcArFS tDc QpHKxjOof XzHzBLS ptWmXRnR KMjLX j nsZZzHxdNt CdsgDXcosVLa jVQNklS IIeXb sjZqg axusxRCmQ S gARhotE ObcqeA RlWXZZRIraMBLb WrULZsZWmVC Llc lX vaQihQbwG ar CZ RshYDrWtqq iktXEzfJrq lzuVnPFfP WfIqdoanBQ zgTPbchq rEj vzWh aLqWiegsMsyQD IMBkXj XBpt FQyo q LIaJFqjBH gOF dVgccwergvU oz dsghYSyryyqHRBD

Marko Lotrič, predsednik Državnega sveta RS pa je dodal, da se zadružništvo najbolj razvija, ko je družba v krizi, tako kot je bilo sredi 19 . stoletja, ko je so bila številne dejavnosti močno obdavčene. Takrat so se ustanavljale prve zadruge. Zadružništvo zato smatramo kot branik slovenskega podeželja.