Lavrih – specialisti za gorsko mehanizacijo
Pričakovali smo, da je podjetje šele dobro zaživelo, toda čakalo nas je presenečenje, saj mlada ekipa zaposlenih skrbi za hiter razvoj tako proizvodnje kot tudi prodaje.
Direktor podjetja Lavrih Rok Gartnar nam je dejal, da imajo trenutno le eno skrb. Zadostiti povpraševanju kupcev. Čakalna doba na specialne priključke za enoosne traktorje je že štiri mesece. Prodajno so se usmerili na švicarski, avstrijski, nemški in seveda domači trg. »Tuji kupci, to so znana podjetja z enoosnimi priključki, so nas sama poiskala.
Od zamisli do podjetja
In kako se je začela zgodba o uspehu? Za to je bila kriva lenoba, pravi Rok Gartnar. »Ni se mi ravno ljubilo cele dneve grabiti strme travnike, kjer v poštev ne more priti grabljenje s klasičnim traktorjem. Zato sem za domače potrebe razvil pobiralni zgrabljalnik AlpFlow, ki se dobro obnese na strmini. Še prej sem razvil tudi tračni obračalnik, ki smo ga nato s sodelavci zelo posodobili in se dobro prodaja. Ne le olajšati delo, s specialnimi stroji smo nato želeli predvsem zmanjšati možnost nesreč pri delu, ki jih je preveč.«
»Stroje po naših zamislih narišemo v 3D-programu za modeliranje, tehnologi pa izrišejo delavniške risbe, izdelajo in sestavijo sestavne dele. Brata Jošt in Mohor skrbita za nadgradnjo in posodobitve strojev ter proizvodnjo,« razlaga Rok, ki ima močno podporo tudi v sodelavcu za razvoj Luki, ki je najstarejši v podjetju z dobrimi 40 leti. Povprečna starost zaposlenih je sicer pod 30 let, kar priča, da so mladi zagnani pri delu in s svojimi zamisli presenečajo okolico.
Podjetje Lavrih je zaživelo decembra 2018, naslednjo jesen, ko so patentirali pobiralni zgrabljalnik AlpFlow, pa je stekla tudi prodaja. Mehanizacija je profesionalna in sodi v višji cenovni razred. To potrjuje tudi vse večji izvoz v Švico in rast prodaje v Sloveniji.
Pred naložbo v proizvodne prostore
Če sedaj delo poteka na manjšem prostoru, pa bo že prihodnje leto drugače. »Kupili smo opuščeno kmetijo s petimi hektarji, na kateri bomo najprej postavili proizvodne prostore v velikosti 1800 kvadratih metrov. Čez pet let pa se vidimo na še večjem prostoru, tako s proizvodnjo kot tudi ostalimi razvojnimi prostori in celo z lastno restavracijo, v kateri se bo kuhalo. Naša hrana bo zdrava, vse sestavine bomo kupovali od okoliških kmetov, saj vidimo dobro umestitev podjetja v prostor, le če se sodeluje z domačini. Nad restavracijo bo manjši hotel s 15 sobami, da bodo poslovni partnerji, ki prodajajo našo mehanizacijo, k nam hodili na izobraževanja. Gre za veliko naložbo, vredno 20 milijonov evrov, ki bi jo radi izpeljali v od petih do desetih letih. Če je naš trgovec slabo usposobljen, bo naše stroje slabo prodajal in temu se želimo izogniti. Tudi serviserje bomo usposabljali, da bodo znali hitro odpraviti morebitne okvare,« o načrtih pravi Rok Gartnar.
Ne le zagotavljanje rezervnih delov in servis po prodaji stroja, naredili so korak naprej. Za boljšo komunikacijo z uporabniki njihovih strojev razvijajo mobilno aplikacijo, ki si jo bo kupec naložil na mobilni telefon, prek aplikacije bo dostopal do navodil za uporabo na podlagi serijske številke stroja. Aplikacija ga bo opozorila tudi na redni servis. Prek aplikacije bo lahko uveljavljal garancijo in spoznaval novosti pri gorski mehanizaciji Lavrih, saj jo bo podjetje uporabljalo za promocijo.
Ponudba strojev
Za tako mlado podjetje je presenetljiva že raznolika ponudba strojev. Do zdaj so prodali največ pobiralnih zgrabljalnikov AlpFlow za enoosne traktorje, bliskovito se jim približujejo tudi gorski tračni obračalniki za seno HillFlow. Vse več je povpraševanja po gorskih kosilnih grebenih AlpCut za enoosne traktorje.
Od letos ponujajo tudi gorske cisterne AlpStorm, prihodnje leto pa bodo ponudbi dodali kmetijske stroje za ravninske površine. »Zanimanje za gorske cisterne je tako poskočilo, da je preseglo naša pričakovanja. Tudi z gorskimi cisternami s prostornino od dva do sedem tisoč litrov želimo zapolniti mrtvo sezono. Gorske cisterne in drugi stroji za strme terene imajo nizko težišče, širše pnevmatike za strmine, moderno osvetljavo po vsej dolžini cisterne, da jo lahko spremljamo tudi ko se vozimo po ozkih gorskih poteh. »Gledamo na kakovost, dobre materiale in trpežnost stroja, nikoli ne gledamo na ceno,« poudarja Rok Gartnar.
Poleg novih trgov razvijajo tudi nove stroje. »Kmalu bodo na voljo gorske kosilnice, za katere smo sami razvili hidrostatični menjalnik, ki je med najboljšimi v Evropi. Za ravninske kmetije smo že na letošnjem kmetijskem sejmu Agra in v Komendi predstavili pobiralni zgrabljalnik LandFlow, avgusta 2022 pa ga bomo začeli prodajati,« napoveduje Gartnar.
Načrtuje tudi robotsko in električno gorsko kosilnico, od razvoja do redne proizvodnje porabijo dve leti. Gledajo naprej, idej in načrtov imajo še veliko. »Trenutno je razvoj najcenejši in se mu intenzivno posvečamo. Do gradnje nove delavnice želimo čim več novih strojev razviti in preizkusiti, urediti tehnično dokumentacijo in potrebne certifikate ter priskrbeti rezervne dele. Čim bolje se želimo pripraviti, da bo v novih prostorih ves čas tekla proizvodnja,« zaključuje Rok Gartnar.