Nevidna ograja za varno pašo čred
Moderna tehnika nezadržno izpodriva tradicijo tudi v kmetijstvu. Uvajajo sodobne, avtonomne traktorje, stroje, drone, pred kratkim smo poslušali tudi zanimivo predavanje dr. Marije Klopčič iz Biotehniške fakultete, Oddelek za zootehniko, o digitalizaciji pašništva.
Kot kaže nam v prihodnosti ne uidejo virtualne ograje oziroma ograjevanje pašnih živali brez fizične ograje. Sistem virtualne ograje pomeni ograjen prostor brez fizične ograje, ki omogoča avtomatizacijo upravljanja paše v realnem času, uporabo kompleksnih sistemov pašnikov in črede, omogočajo učinkovitejši management paše in spremljanje obnašanja živali v realnem času brez fizične prisotnosti.
Inovativna tehnologija paše s sistemom virtualne ograje temelji na sistemu, ki nadzoruje obnašanje živali (ustavitev ali sprememba smeri gibanja) z uporabo dražljajev (zvok ali zelo nizek električni tok), ki jih ustvari senzor na ovratnici, ki jo nosi žival.
———————-
Dve ključni komponenti potrebujemo za tehnologijo virtualnih ograj, in sicer GPS ovratnico in aplikacijo za mobilnem telefonu.
—————-
Kako deluje sistem
Torej žival dobi ovratnico v času paše. Z aplikacijo oziroma programom na telefonu narišemo navidezne črte na naši parceli, ki postanejo naša virtualna ali navidezna ograja. Ko se žival približa taki ograji, ovratnica začne oddajati vedno močnejše zvočne signale. Če to ni dovolj in se žival še bolj približa navidezni črti, ovratnica začne dajati šibke električne dražljaje.
Kot pravi dr. Klopčičeva, se je v njihovem poskusu izkazalo, da so govedo in drobnica hitro učeče živali. Potrebujemo tri do pet dni, da se živali naučijo približevanju in tudi odvračanju od navidezne ograje. Četudi posamezna žival prekorači navidezno črto in gre na drugo stran navidezne ograje, se hitro vrne ostalim živalim ( v tem primeru je žival dobrodošla in ovratnica ne oddaja zvočne signale in električne dražljaje), saj vidi, da ji ostale živali ne sledijo. Govedo in pa drobnica pa so čredne živali in se raje pasejo skupaj.
—————-
Prednosti virtualnih ograj so enostavno omejevanje živali, enostavno ločevanje živali, sistem ne povzroča bolečin živalim, manj je dela in stroškov z vzdrževanjem ograj, enostavnejši način je nadzorovanja živine, izboljšani so okoljski in trajnostni rezultati. Slabosti pa so, da živali niso zavarovane pred zvermi oziroma plenilci, na območjih kjer signala ni, sistem ne bi deloval in pa zaenkrat zelo draga investicija.
————–
Sistem deluje tudi znotraj pašnika, če želimo zavarovati kakšen prostor, da živali ne vstopajo. Skratka enostavno risanje črt oziroma navidezne ograje ponuja veliko možnosti pri načrtovanju paše, izvajanje paše v čredinkah in spremljanje živali. Po njenem gibanju lahko prepoznamo tudi njeno zdravstveno stanje, če žival miruje in se ne pase.
———————-
Cena ovratnice in aplikacije
Kot vsaka novost, ki še ni vpeljana v serijsko proizvodnjo številnih proizvajalcev, je tudi ta zelo visoka. Dr. Klopčičeva pravi, da se bo v prihodnjih letih cena zagotovo še precej zmanjšala. Torej vsaka ovratnica stane 290 EUR, dodatna baterija 80 EUR, prav tako polnilna postaja. To bi bil zmeren strošek, saj ovratnico lahko uporabljamo vrsto let. Težava je še letna naročnina na aplikacijo. Ta je 56 EUR, in to za vsako ovratnico oziroma žival. Polna baterija deluje približno štiri mesece, nato jo je treba napolnit. Seveda prej je treba ujeti žival in ji zamenjati baterijo.
——————–