New Holland – prenovljena serija T5 Utility
Pri seriji T5 Utility ostaja v ponudbi pet modelov glede na moč motorja, ki se začne pri 59 kW (80 KM) z modelom T5.80 in konča pri 88 kW (120 KM) z modelom T5.120, kar je 5 KM več kot stara serija.
Motorji so novi, in sicer znamke FPT s prostornino 3,6 litra in elektronskim vbrizgom goriva po skupnem vodu, ki jih odlikuje odzivnost in varčnost ter doseganje maksimalne moči v širokem območju vrtljajev. Ta je pri vseh modelih na voljo vse od nizkih 1900 vrt./min pa do nazivnih 2300 vrt./min, maksimalni navor za deset odstotkov večji kot pri stari seriji po novem dosežejo pri 1300 vrt./min. Interval menjave motornega olja ostaja na vsakih 600 delovnih ur. Po novem motorji izpolnjujejo okoljsko stopnjo V s pomočjo dizel oksidacijskega katalizatorja (DOC), selektivne katalitične redukcije (HI-eSCR2) s pomočjo sečnine in EGR sistema oziroma povratnim vodom izpušnih obdelave izpušnih plinov.
Ena od pomembnejših novosti je ESM – Electronic Speed Management oz. tempomat, s katerim ima uporabnik na izbiro dve spominski mesti za prednastavitev konstantnih vrtljajev motorja, to pa je dobrodošlo predvsem pri obračanju na ozarah.
V ponudbi ostajajo enaki prenosi, najosnovnejši je mehanski 12 + 12 ShuttleCommand, ki je standardno nadgrajen s hidravličnim spreminjevalnikom smeri (Powershuttle), po potrebi pa se lahko uporabnik odloči še za dodatne plazeče hitrosti (20 + 20) ali vmesne hitrosti oz. mehanske polovičke (24 + 24). Vrh ponudbe predstavlja prenos 24 + 24 DualCommand z elektrohidravličnim spreminjevalnikom smeri, ki mu lahko glede na delo, ki ga upravljamo, nastavljamo tri različne stopnje agresivnosti delovanja. Ta prenos dodatno omogoča še izbiro dveh vmesnih hitrosti pod obremenitvijo, opremljen je z ročno sklopko, opcijsko pa se ga lahko nadgradi še s plazečimi hitrostmi v izvedbi 40 + 40, kjer je najnižja hitrost le 130 m/h. Vsi prenosi so zdaj 40 ECO, kar pomeni, da dosežejo končno hitrost 40 km/h že pri znižanih 2000 vrt./min, kar še dodatno pripomore k večji varčnosti med transportom.
Vklop sprednjega pogona je vedno elektrohidravličen oz. samodejen ob zaviranju, prav tako sta elektrohidravlični tudi zapori obeh diferencialov. Priključna gred omogoča tri hitrosti: 540, 540E in 1000 vrt./min, vklop je hidravlično podprt, pri modelih DualCommand pa je vklop elektrohidravličen in z nežnim zagonom.
Zadnje hidravlično dvigalo je standardno opremljeno z dvema pomožnima dvižnima cilindroma s kapaciteto dviga 4400 kg, upravlja pa se prek New Hollandovega patentiranega sistema Lift-O-Matic Plus, pri katerem z ročico na desni upravljalni konzoli hitro dvigamo ali spuščamo priključek na prednastavljeni višini, po potrebi pa je mogoča tudi delna korekcija višine. Boljše opremljene izvedenke imajo standardno nameščen sistem EDC – elektronsko upravljanje zadnjega hidravličnega dvigala z dodatnimi tipkami za dvig in spust na zadnjih blatnikih.
Srce hidravličnega sistema predstavlja MegaFlow črpalka s skupnim pretokom 101 l/min, pri čemer je za hidravlične porabnike na voljo 64 l, preostalih 37 l pa je namenjenih neodvisnemu delovanju krmila in mazanju. Na zadnjem delu so lahko do trije hidravlični izhodi z dodatnim razvodnim sistemom (8 spojk), sredinsko pa sta lahko nameščena še dva (4 spojke), ki se upravljata s pomočjo krmilne palice oz. joysticka. Slednji običajno služi za upravljanje sprednjega nakladalnika, lahko pa tudi sprednjega hidravličnega dvigala. Posebnost nove serije T5 Utility je uvedba dvocevnega sistema za hidravlično zaviranje priklopnika, ki ga zahteva nova evropska uredba. Ta zdaj deluje podobno kot zračni, kar pomeni, da je pri odklopljenih ceveh priklopnik zavrt, zavore pa se sprostijo, ko se v ceveh ustvari zadosten tlak. Zaradi kompatibilnosti z obstoječimi priklopniki ga je mogoče uporabljati tudi kot zdajšnjega enocevnega, sistem pa sam prepozna, kakšen tip priklopnega vozila je priključen.
Ne pozabimo omeniti tudi nove kabine VisionViewTM cab, ki je bolj prostorna in bolj opremljena od kabine pri stari seriji. V pomoč pri delu s sprednjim nakladalnikom je strešno okno in logično postavljene ročice za upravljanje hidravličnih izhodov za nemoteno delo. Po novem lahko dvigujemo težja bremena zahvaljujoč močnejši sprednji premi.