Pašna oprema Horizont: ob praznovanju visokega jubileja številne novosti

Večino proizvodov proda pod lastno blagovno znamko, dela pa tudi za najbolj znana podjetja s področja kmetijstva. Letos bodo praznovali 75 let delovanja na trgu, podjetje vodi že tretja generacija Müllerjev. Po začetniku Heinzu Müllerju in nato Robertu Müllerju je vodilno mesto v podjetju prevzel Steffen Müller.

Horizont je vodilni proizvajalec po proizvodnji pašne opreme na svetu, vse bolj se uveljavlja tudi na ostalih segmentih opreme v živinoreji. So zelo prilagodljivi, saj imajo številne izvedbe električnih pastirjev, ki se razlikujejo glede na način napajanja, po moči električnega impulza, glede na dolžino žice, vrsto živali … Tako je na razpolago več kot 200 različnih modelov električnih pastirjev, ki so izdelani kakovostno. Pri številnih modelih robot zapolnjuje matično ploščo z različnimi upori, kondenzatorji, navitji. Nato gre sama matična plošča v raztopino, da se sestavni deli zapečejo, za povrh pa zgornji del plošče premažejo s posebno zaščito, ki aparat varuje pred vlago, prahom, kislinami in tako bistveno podaljša življenjsko dobo aparata. Na koncu procesa vse aparate preizkusijo na izhodni kontroli in jih priključijo najmanj 24 ur na napetost, saj naj bi se po izkušnjah največ napak zgodilo prav na začetku delovanja. Napake poseben raziskovalni oddelek skrbno preuči in tako preprečijo, da bi se le-te ponavljale.

Na leto v podjetju Horizont izdelajo skoraj sto tisoč pašnih aparatov, na razpolago pa je do 200 različnih modelov, ki se razlikujejo glede na blagovne skupine in cenovne kakovosti. Podjetje Clair Horizont pri nas ponuja nekaj deset različnih modelov in jih izbira glede na slovenske pogoje kmetovanja. Predvsem priporoča nekoliko močnejše aparate, ki so glede na napajanje priključeni na omrežno napetost ali pa akumulatorsko napajanje, če omrežno ni mogoče. Pašniške vrvice in trakove (UV-obstojni monofilamenti) izdelujejo na Poljskem, tako kakor plastične ali kovinske dele za potrebe pašništva.

IZBIRA PAŠNEGA APARATA

Na razpolago so trije različni tipi električnih aparatov, in sicer jih delijo glede na vrsto napajanja. Omrežna napetost (220 V) je najboljša rešitev, saj poraba energije ni tako velika, aparati so lahko zmogljivejši, poleg tega pa ni nobenega vzdrževanja glede napajanja. 9-voltni aparati so manj zmogljivi, saj je treba vsako iztrošeno baterijo nadomestiti z novo. Izvor napajanja je cenovno zelo drag, hkrati pa je zelo obremenjujoč za okolje. Prednost pa je, da je možno pašne aparate enostavno prestavljati. Zadnja možnost, kjer ni omrežnega napajanja, pa je 12-voltno akumulatorsko napajanje. Primerno je za zmogljivejše pašne aparate, akumulatorje je možno večkrat polniti (priporočajo se trakcijski, ki so za razliko od avtomobilskih namenjeni uporabnikom, kjer je tok bremena manjši in je obremenitev dolgotrajnejša), zanimivi so pašni aparati v kombinaciji s sončnim panelom, ki omogoča ob ugodnih vremenskih pogojih polnjenje akumulatorja na pašniku.

Pomembno je določiti zmogljivosti pašnega aparata. Pašni aparati z nizko impulzno energijo, tj. pod 0,2 J (Joulov), so primerni za kratke ograde, z majhno poraščenostjo trave. Pašni aparati z impulzno energijo do 5 J so primerni za živali, ki jih je težje obdržati v ograji, in normalno poraščenost trave. Pašni aparati z impulzno energijo nad 5 J so primerni za daljše ograde in večjo poraščenost trave. Poleg energije je pomembna tudi dovolj visoka napetost, drugače ne bo prenosa toka. Pomembna je napetost pašnega aparata v trenutku dotika živali. Najmanjša napetost mora biti vsaj 2000 V. Za živali z daljšo dlako in svojeglave živali je primernejša napetost med 3000 in 4000 V. Kakšna je trenutna napetost, lahko razberemo s pašnega aparata s pomočjo LED-diod, ki se prižigajo in ugašajo. Seveda lahko napetost tudi uravnavamo, in sicer glede na žival, ki je znotraj oziroma zunaj ograje.

UPRAVLJANJE APARATA Z MOBILNIM APARATOM

Izbira pašnega aparata je odvisna tudi od dolžine pašne ograje. Dolžina ograje se ustrezno podaljša, če imamo napeljanih več žic. Slabo načrtovana in vzdrževana ograja pomeni obremenitev za pašni aparat. Dodatni dejavnik je podrast, ki na višku pašne sezone zelo hitro raste, pa tudi bilke, drevje, grmovje in ostale rastline pomenijo dodatno obremenitev za pašni aparat.

Zadnji pomemben dejavnik za izbiro pašnega aparata je vrsta živali, ki jo imamo namen držati znotraj ali pa zunaj ograje. Namenjeni so paši domačih živali (krave, ovce, koze, konji, perutnina, prašiči), preprečevanju dostopa divjadi, škodljivcev in zveri na polja, sadovnjake, vrtove, preprečevanju dostopa medveda do čebelnjakov, zadrževanju psov tako znotraj kot zunaj ograje, uporabi v hlevih.

V podjetju Horizont delijo pašne aparate tudi po razvojni plati v tri skupine, in sicer so najbolj prestižni električni pašni aparat horiSMART, ki so jih nadgradili še s sistemom GPS SECURITY in SMS CONTROL, ki lastniku prek mobilnega telefona kaže morebitne premike oziroma odtujitve električnega pastirja ter pomaga nadzorovati nepravilnosti na pastirju ali ograji. Na napravo lahko registrirate do pet mobilnih telefonov. Sam alarm je poslan na vse telefone, prijavljene na dodatno napravo, prav tako preverite stanje električne ograde z vseh petih telefonov. Sporočilo o statusu je poslano le na telefon, s katerega je prišla zahteva o poročilu. Z vseh petih telefonov lahko električno ograjo vklopite in izklopite na daljavo. Opozorila (sprememba lokacije električnega pastirja, sprememba v napetosti glavnega vira energije, baterija potrebuje polnjenje, sprememba moči GPS-signala) so poslana na vseh pet telefonov. Poleg tega izpolnjujejo evropsko regulativo, sprejeto leta 2010, ki na pašnih aparatih z močjo nad 5 J v primeru, da bi se žival ali človek zapletel v ograjo, za 60 sekund prekine delovanje in na ta način omogoči, da se predvsem oseba reši pred morebitnim nepretrganim delovanjem napetosti.

NOVOSTI ZA LETO 2020

Najnovejši pašni aparat Farmer N 200 je priključen na električno omrežje, njegova napredna tehnologija omogoča številne načine delovanja aparata. Uporabnik ga prilagodi svojim potrebam, še posebej pridejo njihove pozitivne lastnosti v poštev na območjih, kjer so tla zelo suha in prevodnost zaradi tega precej manjša. Direktor podjetja Clair Horizont pravi, da so za naše kmete pašni aparati precej bolj ugodni kot pa za nemške.

Priporočljiv je za pašo konj, govedi, prašičev, drobnice in divjadi. Maksimalna razdalja znaša 15 km pri idealnih pogojih, razdalja pri zelo poraščeni travi pa 10 km. Maksimalna izhodna napetost je 14 tisoč voltov, ima dva izhoda, normalni in zelo močan izhod. Vhodna energija znaša 2,8 J, izhodna pa 2,0 J. Garancija je 3 leta na pašni aparat.

Novost je tudi enostavni pašni aparat Trapper AB 15, ki je priključen na akumulatorsko napajanje. Maksimalna razdalja znaša 2,8 km pri idealnih pogojih, razdalja pri zelo poraščeni travi pa nekaj sto metrov. Maksimalna izhodna napetost je 7,5 tisoč voltov. Vhodna energija znaša 0,18 J, izhodna pa 0,15 J. Priporočljiv akumulator znaša 7 Ah, priporočljiv solarni modul pa 5 W. To je aparat za hobi rejce. Priporočljiv je za pašo par konj, govedi, prašičev in omejevanje dostopa ali izhoda za mačke in pse.

PRESTIŽNI PAŠNI APARAT

Najbolj dovršena različica je model hotSHOCK ABN 5 z izhodno močjo 0,37 J in je namenjena varovanju domačih živali kakor preprečevanju prehoda divjadi na kmetijske površine. Dolžina ograje naj bo do 6 km, če ni obremenjena s podrastjo, in 1,1 km, če je ograja zelo obremenjena s podrastjo. Priklop je možen na baterijo, akumulator ali klasično električno omrežje (220 V). Največja izhodna napetost znaša 12.500 V.

Novost proizvodnje podjetja Horizont so tudi pašniške vrvice in trakovi (UV-obstojni polietilenski monofilamenti). Tako je novi trak hotShock T12 JB max kar petkrat bolj prevoden, kot so kovinske žice. Še posebej so namenjene uporabi močnejših pašnih aparatov, kakovost jamčijo s triletno garancijo. Primerni so tudi za ovce in varovanje pred divjadjo. Širina traku je 12 mm. Podobne značilnosti kot zgoraj naveden trak imata tudi vrvici Twine hotShock W6 in Twine hotShock W9. Različne vrvice so za različne modele pašnih aparatov in različno dolžino pašne ograje. Za potrebe vhodnih vrat v ograji je po novem na voljo raztezna vrv Ranger Stretch W8 dolžine 50 metrov. Natezna trdnost je 100 kg.

Novosti so tudi pri izbiri izredno trpežnih plastičnih količkov Smart post, dolgih 78, 115 in 145 cm. Prav tako imajo na razpolago tri nove merilce napetosti v ograji. Med sabo se razlikujejo v ceni, analognem ali digitalnem prikazu napetosti.

Iz podjetja Horizont Clair sporočajo, da so pri nas najbolj prodajani naslednji pašni pastirji. Od manj zmogljivih so to pastir Camouflage A (12 V/4,8 J/70 km), ki je najbolj prodajen Horizontov pašni aparat na 12 V v Sloveniji. Pastir Trapper AN120 Kombi (12 V ali 230 V/18 km/2,4 J) je majhen, vendar zmogljiv pašni aparat na kombinirano napajanje. Ima adapter za priklop na omrežno napajanje. Pastir Trapper B22 (9 ali 12 V/8 km/0,3 J) je najbolj prodajan baterijski pastir. Ima 0,3 J moči in je uporaben za občutljive živali in na krajših razdaljah.

Od zmogljivejših pašnih pastirjev velja omeniti pastir Ranger AN490 Dual (12 V/130km/6,5 J), pastir hotSHOCK N50 (novi N500) (230 V/120 km/6 J) in pastir hotSHOCK A300 (12 V/80 km/4,2 J). Poudariti velja, da se Slovenija razlikuje od Nemčije in pri nas so iskani tudi drugi pašni aparati, kot je to značilno za nemški trg.