Ponekod se plačuje za prevzem odpadne silažne folije, drugje je brezplačno

24 septembra, 2021
0
0

Zato je primeren in priporočljiv samo za manjše kmetije, ki redijo manj živali in zato čez zimo porabijo le nekaj deset bal. Večje kmetije naj silirajo v koritaste silose ali pa naj mrvo spravijo na silažne kupe. Pri krmljenju silažnih bal pa je težava postala odpadna folija, ki ostane pri uporabi silažnih bal. Kmetje so vestni in jo odpeljejo na ustrezna mesta (surovina), najdejo pa se tudi taki, ki jo zažigajo kar doma, kar je povsem nedopustno, škodljivo za okolje in zdravje ljudi, saj se pri tem sproščajo škodljivi plini, ki so tudi rakotvorni. Zato je treba odpadno folijo odpeljati na primerna odlagališča za surovine, a zakonodaja omogoča, da na nekaterih odlagališčih zaračunajo za samo odlaganje folije, ponekod pa je odlaganje brezplačno.

Preverili smo cenike številnih odlagališč širom Slovenije in se pogovarjali s posameznimi kmeti iz različnih območji naše prelepe države. Mnenja so različna. Na nekaterih krajih je odlaganje folije brezplačno, saj naj bi v procesu reciklaže oziroma predelave bila silažna folija iskan material, s katerim se tudi služi. Prihaja pa lahko tudi do odstopanj, kot je pri nas večkrat; ne le da morajo kmetje plačati odlaganje odpadne folije, komunalni zbirni centri nadalje še služijo z njeno prodajo.

Kaj je odpadna silažna folija

Odpadna silažna folija sodi med odpadke iz kmetijske dejavnosti pod klasifikacijsko številko; 02 01 04 Odpadna plastika (razen embalaže) in zanjo je dolžan poskrbeti povzročitelj, torej kmet živinorejec. Odpadna silažna folija torej ni komunalni odpadek in posledično zbiranje in odvoz ni obvezna občinska gospodarska javna služba. Odlaganje v zabojnike za komunalne odpadke, poleg zabojnikov ali na ekološke otoke ni dovoljeno.

Proizvajalci folije stroškov ravnanja z odpadno folijo ne vključujejo v svoje prodajne cene torej ni podaljšane odgovornosti in ni vzpostavljene mreže zbiranja na ravni države. Stroški ravnanja z odpadno folijo bremenijo uporabnika oziroma povzročitelja – kmeta.

Koliko je pri eni bali odpadne folije?

Kot pravijo ponudniki strojnih storitev baliranja, zavitek folije tehta okrog 30 kilogramov. Z njo je možno oviti približno dvajset bal. Torej je za eno balo potrebno približno 1,50 kilograma folije. Če je folija nekoliko slabše kakovosti in manj kompaktna, potrebujemo za eno balo od 1,2 do 1,3 kilograma folije. Ob predpostavki, da mora kmet za tono odpadne folije plačati 200 EUR, to pomeni, da za odpadno folijo ene bale, zbirnemu centru plača okrog 30 centov.

Komunalna podjetja priporočajo

Odpadno silažno folijo naj se zbira ločeno od drugih odpadkov in se jo dostavlja v zbirni center v času obratovanja, pravijo v komunalnih podjetjih. Z nekaj dela in stroškom dovoza v zbirni center naj bi se tako pravilno ravnalo z odpadno folijo. Odlaganje nekam v naravo ali celo kurjenje močno obremenjuje okolje in je tudi kaznivo. Nadzor nad ravnanjem z njo je v pristojnosti državnih inšpekcijskih služb in znaša od 100 do 300 EUR.

V komunalah pojasnjujejo, da odpadna folija silažnih bal sodi med odpadke iz kmetijske dejavnosti, za katere mora poskrbeti vsak kmet sam tako, da jo odda zbiralcu tovrstnih odpadkov. Ker to ni komunalni odpadek, odvoz ni v pristojnosti komunalnega podjetja in zatorej tudi odlaganje v zabojnike za odpadke, poleg zabojnikov ali drugje v naravi ni dovoljeno, prav tako je ni dovoljeno odlagati na odlagališčih, če ni drugače predpisano.

Številni zato prevzem folije izvajajo v okviru tržne dejavnosti. Na zbirnih centrih tako kmetom z lokalnega območja omogočajo oddajo silažne folije proti plačilu, pri tem pa bo osnova teža odpadka. Cene za oddajo folije se gibljejo od 150 do 250 evrov za tono, brez stroškov prevoza in skladiščenja, ter odvisno od čistosti frakcije. Nekje pa je zbiranje brezplačno. Folija mora biti za prevzem na zbirnem centru ustrezno pripravljena, ne sme vsebovati mrežice, mora biti brez ostankov silaže in prsti in ne sme biti onesnažena z nevarnimi snovmi, kot so barva, olja … Če ni ustrezno pripravljeno, zbirni centri prevzem zaračunavajo po veljavnem ceniku, četudi spadajo med izjeme in prevzemajo odpadno folijo brezplačno.

Da je res tako, smo klicali v Zbirni center Slovenske Konjice. Pri njih lahko občani, ki plačujejo storitve Javnega komunalnega podjetja Slovenske Konjice, odpadno folijo od silažnih bal oddajo brezplačno. Pred oddajo folije na posebno mesto za zbiranje odpadne silažne folije v zbirnem centru, jo je potrebno stehtati. Pripeljana ovijalna folija od silažnih bal mora biti čista (brez mrežice, brez ostankov silaže, brez zemlje in prsti, neonesnažena z nevarnimi snovmi kot so barva, olje itd.). V primeru, da je folija onesnažena z nečistočami se zaračuna v skladu z veljavnim cenikom.

Na dolenjskem in gorenjskem projekt brezplačnega odlaganja

Anja Mežan iz KGZS – Zavod Novo mesto pravi, da lahko že nekaj časa v okviru EIP projekta »Vzpostavitev modela reciklaže Agro-stretch folije za bale in silažne folije s ciljem olajšati organizacijo za kmete in zmanjšati negativne posledice na okolje« obveščajo kmetije o zbiranju odpadne silažne folije z živinorejskih kmetij. Trenutno je za njimi prvo zbiranje v Šentjerneju v sodelovanju s KZ Trebnje Novo mesto, od 1. oktobra naprej pa bodo zbirali odpadno silažno folijo na zbirnem centru Bočka pri Metliki. Pogovarjajo se tudi s KZ Sevnica, da bi poskrbeli za odvoz odpadne silažne folije tudi iz sevniškega območja. Z zbirnimi centri imajo tako dogovorjeno, da mora biti folija brez mrežic, blata, peska, krme in drugih odpadkov. Seveda je lahko folija umazana. Ko se bo v zbirnem centru Bočka v Metliki odpadne folije nabralo okrog šest ton, bo partner v projektu odpeljal odpadno silažno folijo v reciklažo.

Podobno kot na Dolenjskem in Beli Krajini, projekt EIP poteka na Gorenjskem, kjer partner KGZS -Zavod Kranj pomaga pri zbiranju odpadne folije na večjih živinorejskih kmetijah, kamor po dogovoru folijo dostavljajo tudi okoliški kmetje.

Odločitev o zaračunavanju je na strani komunalnih centrov

Na ministrstvu za okolje in prostor odgovarjajo, da folija silažnih bal ni embalaža, posledično odpadna folija silažnih bal ni odpadna embalaža. Gre za odpadke iz kmetijstva, ki so v seznamu odpadkov uvrščeni pod številko 02 01 04 – Odpadna plastika (razen embalaže). Ne gre niti za odpadno embalažo, niti za komunalne odpadke, zato se za te odpadke uporablja Uredba o odpadkih.

To pomeni, da prodajalci silažne folije nimajo obveznosti prevzemati nazaj odpadne folije silažnih bal. Ti odpadki se tudi ne zbirajo v okviru izvajanja obvezne občinske gospodarske javne službe zbiranja komunalnih odpadkov. Izvirni povzročitelj teh odpadkov jih mora oddati v predelavo ali odstranjevanje, kar stori tako, da jih odda zbiralcu, predelovalcu ali odstranjevalcu odpadkov, ki ima veljavno dovoljenje za zbiranje ali predelavo oz. odstranjevanje teh odpadkov. Način zbiranja in ne/zaračunavanje folije s strani komunalnih centrov, je v njihovi pristojnosti.