Praktični preizkus aluminijastih koles s konicami podjetja IGEL na samohodni kosilnici

Tudi Janez Spruk iz okolice Kamnika, ki obdeluje manjšo kmetijo, je med njimi. Na samohodni kosilnici je preizkusil aluminijasta kolesa s konicami, ki jih proizvaja podjetje IGEL iz okolice Kranja. Objavljamo njegov zapis.

»Pridelava voluminozne krme oz. sena v hribovitih območjih, ni bilo nikoli enostavno, še zlasti ne na res strmih terenih. Dokler je delo potekalo samo ročno, bistvenih razlik med obvladovanjem strmejših ali pa bolj položnih terenov, ni bilo. S razvojem prve resnejše mehanizacije za košnjo in spravilo krme ter njenim nadaljnjim razvojem, pa so običajno pridobili predvsem kmetje na ravnih terenih. »Hribovci« so tako bili pri zmanjšanju ročnega dela običajno primorani v razne kompromise oz. spremembe ter prilagoditve strojev, ki so bili prvenstveno namenjeni uporabi v ravnini. Seveda je z leti sledil tudi razvoj tovrstne strojne opreme za obdelavo travnikov v strminah, v tem pa so prednjačile predvsem sosednje dežele z velikim deležem hribovskega oz. gorskega sveta. So pa stroji imeli slabo lastnost. Predvsem v izredno visoki nabavni ceni.

Samohodna kosilnica BCS 630 WS MAX

Pri našem preizkusu smo kot osnovni stroj uporabili samohodno kosilnico BCS 630 WS MAX v značilno modri barvi. Kosilnica je bila opremljena z ESM brezprstnim grebenom širine 148 cm. Sama kosilnica je na trgu že kar nekaj let, pri novejših izvedenkah naj bi bila odpravljena tudi kakšna od slabosti predhodnih serij recimo glede na »ta staro BCS oz. buherco«. Sama kosilnica je prvenstveno namenjena košnji ter s primernimi priključki še mnogim drugim opravilom. Vleko vozov, hlodov ter oranje pa bo potrebno opravit s kakšnim drugim pogonskim strojem.

Če je v strmini potrebno za dober korak imeti na nogah dobre čevlje je pri  stroji, ki jih uporabljamo v takšnih razmerah tudi precej podobno. Sama kosilnica je pri trgovcih v navadi serijsko opremljena z enim parom pnevmatik 5.00×10 oz dvema paroma po sistemu dvojnih koles. Tovrstna obutev kosilnici omogoča spodoben oprijem tja do 40%, ko pa se breg postavi še malo bolj pokonci pa to počasi ne zadostuje več. Pojavi se zdrsavanje, odnašanje iz smeri, kosilnico zateguje, obračanje ob koncu parcele je vse prej kot enostavno, posledično košnja ni več ravno otročje opravilo in zahteva od kosca precej moči in energije. Za izboljšanje oprijema so tako na voljo razne izvedbe dodatnih jeklenih koles različnih izvedb, ki pa zopet glede na njihovo zasnovo, različno vplivajo na vozne karakteristike oziroma sam oprijem. Nekatere izvedbe koles zgolj pomagajo pri boljši smerni stabilnosti druge to nadgradijo z boljšim oprijemom v vseh smereh in vseh pogojih, paleta le teh pa se v preteklih letih tudi že precej obogatila. Predhodno smo že omenjali pionirstvo naših severo-zahodnih sosedov pri razvoju gorske mehanizacije, zato bomo še enkrat pogledali čez mejo, kjer je potreba po obdelavi še tako ekstremno strmih travnikov in pašnikov že pred leti pripeljala do še ene »inovacije« –  ti.  spiked wheels oz. stachelwalzen ali po naše jeklenih/kovinskih koles s konicami.

Različne izvedbe specialnih koles

Danes je na trgu na voljo širok nabor različnih izvedb tovrstnih koles različnih proizvajalcev. Od najcenejših jeklenih mrežastih koles, jeklenih polnih koles, polnih aluminijastih koles s konicami iz aluminija oz. umetne mase. Najbolj sveža novost so trenutno gumijaste pnevmatike z jeklenimi konicami. Različnih izvedb in dimenzij je v skladu s potrebami  na trgu več kot dovolj, v skladu s kupno močjo kosca naših strmin pa se tako kot pri vsem ostalem hitro ustavi pri denarju, ki ga proizvajalec oz. prodajalec zahteva za takšna kolesa.

K sreči pa pregovorna slovenska pridnost in iznajdljivost ob pomoči tehnologije tudi tokrat nista zatajili in tako imamo že nekaj let na trgu tudi kolesa za slovensko kupno moč, to je po dostopni ceni. Zelo korektni in slovenskemu žepu prijazni izdelki, že nekaj let nastajajo v podjetju Igel v bližini Kranja.

V našem primeru smo dodobra »pretestirali« polna aluminijasta kolesa, ki so pritrjena na že omenjeno kosilnico, odlično služila svojemu namenu preko celotne sezone sušenja voluminozne krme. Kolesa so zasnovana dokaj enostavno in v osnovi iz treh sklopov: iz valja oziroma oboda, sredinske plošče, ki je z vijaki pritrjena na obod, podobno kot pri traktorskih platiščih, ter konic, ki na obod niso privarjene, ampak so privijačene. Same konice so dvodelne in sicer so sestavljene iz aluminijastega stožca ter jeklenega zaključka oz. kapice. Ta jeklena kapica preprečuje obrabo oziroma poškodbe konic pri vožnji po trdi podlagi. Konice so na kolo nameščene spiralno, saj je s tem omogočen optimalen in stalen oprijem kolesa, obenem pa takšna namestitev konic zelo zmanjša tresljaje pri vožnji tudi po trdi podlagi, pri vožnji po travniku pa tresljajev praktično ni.

Sama namestitev na kosilnico je dokaj enostavna. Ko odstranimo obstoječa gumijasta kolesa na isto mesto pritrdimo posebno prirobnico, ki nam omogoča hitro montažo koles s konicami prek samo enega vijaka ali pa hitro menjavo med kovinskim kolesom in gumijastim kolesom.

Preizkus kosilnice

Ko imamo prirobnico enkrat nameščeno, za samo menjavo koles porabimo par minut. Teža posameznega kolesa je dobrih 19 kg, kar je praktično enako kot dvojno gumijasto kolo, tudi uporabni premer je praktično skoraj enak. Tako se hitrost kosilnice po ravnem samo malenkostno poveča, v strmini pa je ohranjanje hitrosti v primerjavi z gumijastimi kolesi bolj očitno, saj zdrsavanja tako rekoč ni. Ker ni zdrsavanja, je tudi košnja bolj enakomerna, hitrejša, čista in učinkovitejša, saj nam greben reže polno po celotni širini in praktično pravokotno na smer košnje. Če je podlaga ravno prav vlažna, se koles oprime tudi prst iz krtin in posledično potem tudi kak šop trave, vendar nič bolj kot na klasična kolesa, s tem, da oprijem v primerjavi z gumijastimi kolesi ostane nespremenjen.

Kot že omenjeno se pri vožnji po trdi podlagi pojavijo zmerni tresljaji tako tudi pri košnji, ko zapeljemo preko kake pod zemljo skrite skale ali kamna malce potrese ravno tako ni zaznati kakšnega konkretnega zdrsa iz smeri.

Obračanje na robu travnika je z vidika rokovanja enostavno, je pa potrebno vzeti v zakup, da ta kolesa ohranjajo dober oprijem tudi pri tovrstnih izvajanjih. Zato se, če nočemo preveč raztrgati ruše, poslužujemo obračanja kosilnice v več dejanjih.

Ko že govorimo o oprijemu teh koles, nam bo klasična ročna kosa v pomoč samo še za »obiranje« okrog dreves po kakih omejkih, vse ostalo pa bo ob primerni obutvi in znanju kosca lahko pokosila kosilnica. Košnja na naklonih med 50 in 60 % ne bo več nobena težava. Kosilnica, opremljena s takimi kolesi, zmore premagati tudi prečne naklone, ob katerih se človek lahko že vpraša ali je to sploh še »zdravo«, saj smo brez kakšnih večjih težav, med košnjo preizkušali zakone gravitacije tudi v naklonih zelo blizu 80 %. Zato je pomembno tudi, da je sam upravljavec stroja res zelo dobro obut, tudi kakšne mini dereze ne bodo prav nič odveč.

Košnja postane precej manj naporna, je enakomerna, brez nepotrebnega odnašanja iz smeri oz zategovanja, manj je poškodb ruše, predvsem v zelo strmem terenu tudi neprimerno bolj varna zlasti pri izvedbi obračanja na koncu redi.

Če celotno izkušnjo strnemo v en stavek – bi le ta bil, da po zamenjavi gumijastih koles s koničastimi, gumijaste lahko (skoraj) mirne duše prodate, posodite komu za nedoločen čas ali pa jih, za vsak slučaj, vseeno shranite v kak zelo odročen prostor na vaši kmetiji, ker jih praktično res ne boste pogrešali.

Cena testnih polnih aluminijastih koles skupaj s hitrim priklopom oz. prirobnico model A470-380/32 je 901€ z DDV. Bolj osnovna in bolj ekonomična različica, pa so mrežasta kolesa M450 – 340 s ceno 532€ z DDV.