Predaja protestne deklaracije ministru za kmetijstvu
Zaradi nestrinjanja s prvim predlogom strateškega načrta bo Sindikat kmetov Slovenije v imenu slovenskih kmetov zahteval:
· Jasno opredelitev PRAVEGA kmeta, upravičenca do sredstev Skupne kmetijske politike.
· Zahtevamo, da se kmetijstvu namenjena sredstva v nacionalni ovojnici skupne kmetijske politike v celoti obdržijo v kmetijstvu oz. kmetijskem sektorju in naj bodo prvenstveno namenjeni družinskim kmetijam.
· Nasprotujemo prenosu 150 milijonov evrov sredstev iz I. na II. steber skupne kmetijske politike.
· Zahtevamo, da Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano zagotovi dodatnih vsaj 150 milijonov evrov sredstev iz nacionalnih sredstev ali drugih virov, kot so razni skladi, saj je kmetijstvo temelj razvoja tudi vsega ostalega gospodarstva, turizma ter drugih sektorjev.
· Zahtevamo omejitev dohodkovnega plačila za trajnost, torej plačilnih pravic na 100 tisoč evrov na upravičenca in začetek postopnega zniževanja plačil nad 60 tisoč evrov, brez upoštevanja stroškov plač. Prav tako zahtevamo degresijo in kapico na proizvodno vezanih plačilih ter kmetijsko okoljskih plačilih. Nasprotujemo pa zniževanju začetka degresije pri OMD plačilih.
· Pri naložbenih ukrepih zahtevamo obvezno izenačitev pravnih in fizičnih oseb pri najvišji možni prejeti podpori na programsko obdobje na 500.000 evrov na upravičenca.
· Za mlade kmete je ključna ustrezna definicija vodje kmetijskega gospodarstva na I. in II. stebru ter vključitev vseh dejavnosti kmetije v izračun standardnega prihodka. Nujna je zagotovitev dovolj sredstev, da bodo podprti vsi mladi kmetje, ki ustrezajo pogojem in ohranitev dodatnih podpor.
· Istočasno opozarjamo, da mora biti zagotovljenih dovolj sredstev tudi na intervenciji medgeneracijsko sodelovanje. Intervencija mora biti stimulativna, saj bomo lahko le tako podprli generacijsko prenovo, ki je ključna za vse zadane okoljsko ambiciozne cilje in konkurenčno kmetijstvo.
· Zahtevamo jasna izhodišča za temeljne definicije v kmetijstvu, metodologijo in izračune plačilnih pravic, sheme za okolje in podnebje, proizvodno vezanih plačil, KOPOP ukrepov in OMD plačil.
· Ukrepi SOPO in KOPOP morajo biti enostavni in pravemu kmetu dostopni. Cilj naj bo vključitev čim več kmetov, saj bodo le tako doseženi želeni okoljski cilji.
· Pri ukrepu ekološkega kmetovanja zahtevamo realno postavljene pogoje, saj mora biti cilj ne le dosegljiv, temveč tudi dosežen! Podpiramo pridelavo ekološke hrane in ne hektarjev vključenih v ekološko kmetovanje.
· Zahtevamo, da se zagotovi dovolj sredstev za intervencijo dobrobit živali, saj s tem celovito podpremo živinorejske sektorje.
· Zahtevamo jasne in enostavne pogoje izvajanja ter administrativno nezahtevne ukrepe, ki so kmetu dosegljivi in izvedljivi.
Poglejte video prispevek s protesta kmetov na AGRI 2021.