Priprava čebel na zimo

9 avgusta, 2024
0
0

Obstoj opraševalcev je ključen za Evropo in njeno kmetijstvo. Zelo jasno sporočilo evropske komisije je, da v kmetijski politiki poudarjajo ohranjanje opraševalcev. Če bodo ti izginili, bo to slabo za kmetijstvo. Ob vsakem pregledu skupne kmetijske politike (SKP) v okviru EU rešujejo tudi vprašanje neposrednih spodbud čebelarstvu.

Čeprav so razlike med državami velike. Največ težav z izginjanjem čebel in opraševalcev imajo v državah z intenzivno kmetijsko proizvodnjo. Vsem so skupne težave z varozo, ki je v čebelarstvu problem številka ena. Zavzemati bi se morali za več raziskav na tem področju in za razvoj sonaravnih sredstev za zatiranje varoze ter za poenotenje trga z zdravili zanjo; bi lahko EU poostrila pravila (zakonodajo) za registracijo pesticidov, ki so potencialno nevarni čebelam, si želijo čebelarji.

In kakšno je stanje v čebelarstvu. Končal se je julij in za večji del države je pašna sezona končana. Obetov za paše več ni. Kar še lahko čebele sedaj koristijo je predvsem cvetni prah na zlati rozgi, gozdni podrasti, na kmetijskih površinah na ajdi in sončnici ter posameznih cvetovih na travnikih. Ob koncu meseca avgusta pričakujemo še začetek cvetenja bršljan. Kakšno bo njegovo medenje bomo videli, ob zadostni vlagi v tleh lahko ponudi solidne donose v primeru pojava suše, kar na primorskem območju že beležimo, pa medenja ne pričakujemo. Cvetni prah, ki ga zgoraj omenjene rastline ponujajo je sedaj v času vzreje zimskih čebel zelo pomemben. Z njim si čebele ustvarjajo telesne zaloge, ki so nujno potrebne za uspešno preživetje zime in spomladanski začetek.

Naloga čebelarja v mesecu avgustu in septembru je zelo pomembna, saj sedaj postavljamo temelje čebelarjenja za naslednje leto. Vsa naša skrb mora biti usmerjena v zdrave čebele očiščene varoj, pravočasno nakrmljene in dovolj dobro preskrbljene s cvetnim prahom.

Krmljenje in zdravljenje čebel

Priporočamo postopno krmljenje v razmerju 3:2 v prid sladkorja, takoj po zadnji paši, kjer izkoristimo poletne čebele, da predelajo sladkorno raztopino, hkrati pa v družini ustvarjamo občutek medenja v naravi in stimuliramo matico k zaleganju. Hrano dodajamo ob mraku, ko čebele več ne izletavajo in dodamo toliko kot jo čebele do naslednjega dne pospravijo. Izjema so krmilniki, z omejenim dostopom in tisti, ki ustvarjajo podtlak, v tem primeru lahko damo večje obroke. Pri ravnanju s sladkorno raztopino pazimo, da ničesar ne polijemo, saj lahko vsaka kaplja povzroči rop, ki ga je zelo težko ustaviti.

Druga zelo pomembna stvar za ta čas pa je, da pravočasno in uspešno zatiramo varojo. Glede izbora zdravila in navodila za njihovo uporabo se posvetujte z veterinarji specialisti za čebelarstvo. Ob izvajanju zdravljenja spremljajte stanje varoj in ob vsakem sumu na nedelovanje zdravila takoj obvestite veterinarja, še poudarjajo na Čebelarski zvezi Slovenije.