Prodajne cene mineralnih gnojil v Evropi
Razlog za zniževanje so padajoče cene plina in množična odločitev kmetov, da po tako visokih cenah mineralna gnojila ne bodo kupovali. Obeti ostajajo negotovi – zaradi oskrbe z energijo in zaradi ukrajinske vojne. Tako da nas niti ne bo presenetilo, da bomo čez dva meseca ponovno pisali o zviševanju cen.
O podražitvah repromateriala, predvsem goriva in mineralnih gnojil, smo prelili že veliko črnila. Če zviševanju cen ni bilo videti konca, pa so se oktobra na račun nižjih cen plina, pocenila tudi mineralna dušična gnojila.
Pa vendar je povpraševanje po amonijaku, surovini za dušikova mineralna gnojila, še vedno majhno, poročajo analitiki. Svetovne cene sečnine se znižujejo pred trenutnim javnim razpisom o veliki ponudbi v Indiji. Cene fosfata in kalija prav tako nadaljujejo padajoči trend, pri čemer so uvozne cene v Braziliji padle za 30 do 35 dolarjev po toni.
Trgovci z mineralnimi gnojili in analitiki so optimistični in pravijo, da se bo del evropske proizvodnje dušičnih gnojil lahko povrnil. Po mnenju analitikov bi se lahko nadaljevala tudi dobava ruskega amonijaka, kar omogoča dogovor o izvozu žita in gnojil iz ukrajinskih črnomorskih pristanišč. Lahko pa EU že čez noč sprejme nove ukrepe proti Rusiji.
Evropski proizvajalec mineralnih gnojil Yara je medtem pozval Evropsko unijo in nacionalne vlade, naj odločno ukrepajo in zagotovijo, da bo Evropa zmanjšala, namesto da bi povečala svojo odvisnost od Rusije pri dobavi hrane in mineralnih gnojilih.
Analitiki združenja proizvajalcev mineralnih gnojil pričakujejo, da se bodo evropske cene amonijaka zaradi šibkega povpraševanja verjetno znižale. Cene sečnine na svetovnih trgovalnih mestih še naprej padajo. Večina opazovalcev pravi, da je to posledica šibkega svetovnega povpraševanja po gnojilih. Napovedi analitikov kažejo “mešano sliko za gnojila” za naslednjih nekaj mesecev. Za fosfate in kalij ostaja trend padanja, vendar še vedno zelo visoke cene plina omejujejo negativne posledice za proizvodnjo uree in drugih dušikovih gnojil.
Nekoliko cenejša gnojila
Urea se ta mesec na svetovnih trgih prodaja po 920 evrov za tono. To je za 25 evrov po toni manj kot je bilo septembra. Dušično gnojilo KAS (27 do 32 % amonijevega nitrata) cenijo po 840 evrov za tono, kar je 30 evrov manj kot mesec prej. V Franciji se je pocenilo celo za 60 evrov za tono. Tudi cene ostalih mineralnih gnojil so padle – a so še vedno zelo visoke. Za Korn Kali – kalijevo gnojilo (33 odstotkov kalija, 4 % Mg in 5 % S) morajo nemški kmetje trenutno plačati 625 evrov za tono. To je le 20 evrov manj kot avgusta. Za najpomembnejše fosfatno gnojilo, diamonijev fosfat (18 % nitratov, 46 % P2O5), je treba odšteti 940 evrov na tono. To je okoli 10 evrov manj kot prejšnji mesec.
Hkrati cena zemeljskega plina, ki je potreben za proizvodnjo dušičnih gnojil, ostaja zelo visoka. In zima šele prihaja. Mnogi veliki evropski proizvajalci gnojil, kot so Yara, SFK Piesteritz ali BASF, so zato drastično zmanjšali proizvodnjo mineralnih gnojil, saj je proizvodnja nerentabilna.
Zemeljski plin predstavlja približno 80 % stroškov proizvodnje dušikovih gnojil, cene pa so štiri- do petkrat višje od običajnih, pravijo v skupini Fertilizers Europe. Z njihovega vidika se proizvodnja oz. prodaja ne splača, saj kljub rekordno visokim cenam gnojil proizvodni stroški niso pokriti. Tudi zato številne tovarne ne nadaljujejo s proizvodnjo mineralnih gnojil, uvoz iz Severne Afrike pa tudi ni rentabilen.