Protest slovenskih kmetov: prva faza bo zaprtje vseh državnih mej

24 avgusta, 2022
0
0

Nevladne kmečke organizacije: Sindikat kmetov Slovenije, Kmetijsko gozdarska zbornica Slovenije, Zadružna zveza Slovenije in Zveza slovenske podeželske mladine, zahtevajo od ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano ter od ministrstva za okolje, da se v okviru Vlade RS obvežejo, da se bodo z vsemi sredstvi borili, da se omenjena evropska uredba (ki bi prepovedovala uporabo FFS), ki bi naše kmete tako prizadela, ne bo sprejeta. Če pisne zaveze ne bodo prejeli v roku meseca dni, bodo izvedli opozorilni protest, ki mu bo sledilo zaprtje mejnih prehodov v Republiki Sloveniji.

Deklaracijo so nevladne organizacije predale ministrici za kmetijstvo Ireni Šinko in ministru za okolje Urošu Brežanu.

Predlog novega paketa Uredb EU o trajnostni rabi FFS (Sustainable Use Regulation – SUR), ki je pogojevan kot del evropskega Zelenega dogovora, prinaša omejitve, ki bi onemogočile pridelavo hrane na polovici ali več slovenskega ozemlja.
Že od samega začetka je bil eden glavnih ciljev neobvezujočega Zelenega dogovora tudi zmanjšanje uporabe fitofarmacevtskih sredstev. V novem predlogu Evropska komisija predvideva splošno zmanjšanje uporabe fitofarmacevtskih sredstev za 50 odstotkov do leta 2030 glede na presečno vrednost oziroma povprečje med leti 2015-2017. To osnovno zahtevo države članice lahko zmanjšajo ali povečajo, za koliko lahko to storijo, pa je odvisno od povprečja med leti 2011 do 2013

Slovenija bi tako zaradi sušnih obdobij v letih 2011-2013, zaradi katerih je bila poraba FFS izredno nizka, morala zmanjšati vseh FFS za 59 odstotkov, za FFS, ki predstavljajo veliko tveganje, pa bi bilo zmanjšanje za 53 odstotkov. S tem odstotkom se uvrščamo v sam vrh med vsemi državami EU.

Popolna prepoved uporabe FFS na občutljivih območjih, kar vključuje tudi naravne FFS in FFS primerna za ekološko pridelavo, glede na obseg Nature 2000 in vodovarstvenih območij pomeni konec slovenskega kmetijstva. Na teh območjih je kar 42 % od vseh slovenskih njiv, dobrih 33 % vseh vinogradov in intenzivnih sadovnjakov, 29 % oljčnikov ter 24 % hmeljišč.

Nevladne organizacije poudarjajo, da predlog paketa uredb o rabi FFS predstavlja:

– kršenje ustavne pravice do lastnine in pravice do kmetovanja,
– ogrožanje prehranske varnosti državljanov Republike Slovenije,
– onemogoča povečanje ekološke pridelave, kar je v nasprotju s cilji iste deklaracije,
– povzroča ranljivost Slovenije na področju odvisnosti od uvoza iz tretjih držav,
– prenos okoljske obremenitve in slabe prakse izven EU in na druge celine,
– povečan negativen ogljični odtis hrane,
– negativen vpliv na zdravje prebivalstva Republike Slovenije,
– onemogočenje kmetovanja na 75% slovenskih kmetijskih površin, in
– konec suverenosti Republike Slovenije na prehranskem področju.