Razpis za hmeljarje po naravni nesreči: Za naložbe v hmeljišča štiri milijone evrov
Javni razpis je namenjen obnovi proizvodnega potenciala hmeljišč po naravni nesreči. Upravičenci lahko vložijo vlogo od 3. avgusta 2020 do vključno 16. septembra 2020 do 24. ure. Javni razpis potencialnim upravičencem omogoča pridobitev nepovratnih sredstev za obnovo hmeljišč, ki so bila uničena zaradi napada karantenskega škodljivega organizma viroidne zakrnelosti hmelja.
Upravičenci do podpore so nosilci kmetijskih gospodarstev, pri katerih je bilo v letih 2019 in 2020 na podlagi odločbe inšpektorja Uprave Republike Slovenije za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin (v nadaljnjem besedilu: UVHVVR) o nujnih ukrepih za preprečevanje vnosa in širjenja bolezni oziroma škodljivih organizmov na podlagi zakona, ki ureja zdravstveno varstvo rastlin, uničenih najmanj 30 odstotkov rastlin hmelja.
Do podpore so upravičeni naslednji stroški:
– priprava zemljišča (odstranitev nasada in zemeljska dela),
– ureditev hmeljske žičnice,
– nakup sadik in njihova saditev,
– nakup in postavitev ograj za zaščito pred divjadjo.
Nepovratna sredstva v višini štiri milijone evrov se zagotavljajo iz Programa razvoja podeželja RS 2014–2020.
Do podpore so upravičeni stroški naložb, ki so nastali po datumu izdaje odločbe inšpektorja UVHVVR o nujnih ukrepih za preprečevanje vnosa in širjenja bolezni oziroma škodljivih organizmov na podlagi zakona, ki ureja zdravstveno varstvo rastlin, s katero je odrejeno uničenje okuženih rastlin hmelja, do vložitve zadnjega zahtevka za izplačilo sredstev, ter splošni stroški, ki so nastali po 1. januarju 2014.
Višina podpore, ki jo lahko pridobijo upravičenci za izvedbo naložbe v obnovo proizvodnega potenciala hmeljišč po naravni nesreči, znaša 50 odstotkov upravičenih stroškov. Ta delež se lahko poveča za 20 odstotnih točk za naložbe mladih kmetov, ob hkratni vključenosti v ukrep KOPOP oziroma Ekološko kmetovanje, ali OMD, in znaša maksimalno 90 odstotkov upravičenih stroškov.
Najnižji znesek javne podpore znaša dva tisoč evrov na vlogo. Vlagatelji, ki so kmetije in mikropodjetja, lahko v programskem obdobju 2014–2020 iz tega podukrepa pridobijo do vključno milijon evrov javne podpore. Upravičenci, ki so mala, srednja in velika podjetja, lahko v programskem obdobju 2014–2020 iz tega podukrepa pridobijo do vključno tri milijone evrov javne podpore.
Z letošnjim letom uvajajo popolni elektronski vnos vlog. Vloga na javni razpis se vloži na Agencijo RS za kmetijske trge in razvoj podeželja (ARKSTRP) v elektronski obliki, podpisana s kvalificiranim elektronskim podpisom. Priloge se predložijo kot skenogram.