Razvoj sistemskega traktorja Claas Xerion

Xerion spada med tako imenovane sistemske traktorje, ki imajo vsa štiri kolesa enako velika. V oči pade njegova specifična oblika, odlikuje pa ga tudi velika vlečna in pogonska moč. Xerion traktorje so vseskozi izboljševali, nastajali so tudi novi, močnejši modeli. Xerion dejansko velja za vrhunski model traktorja pri Claasu, ki danes vključuje najsodobnejše tehnične rešitve.

Xerion danes

Danes so v proizvodnji tako kolesni kot gosenični Xerioni. Gosenični Xerion 5000 in 4500 ima oznako Trac TS. Xerion 5000 ima maksimalno moč 390 kW (530 KM). Ta moč se preko ZF-Eccom menjalnika učinkovito prenaša na vsa štiri podvozja z gosenicami. Trac TS lahko tehta do 30 t skupaj s priključkom. V kombinaciji z veliko naležno površino 4,72 m2 gosenic zagotavlja ogromno vlečno moč.

Kolesni Xerion pa ima v osnovi tri modele (4200, 4500 in 5000), ki se razlikujejo po moči. Vsak ta model pa se ponuja v Trac in Trac VC izvedbi. Xerion z oznako Trac ima fiksno nameščeno kabino med obema osema in je idealen za težka vlečna dela na polju. Xerion z oznako Trac VC pa ima kabino, ki se lahko postavi na tri različna mesta na podvozju (zadaj, na sredini, ob strani). VC pomeni v angleščini variabilna kabina – Variable Cab. Konkretna namestitev kabine je odvisna od vrste dela s Xerionom oziroma od priključka. Xerion 4200 izdelujejo še v izvedbi Saddle TRAC, kjer je kabina spredaj fiksno nameščena, za kabino pa je možnost nadgradnje. Pogosto tu namestijo cisterno za gnojevko z deponatorji.

500 KM moči in 50 km/h z brestopenjskim menjalnikom. Kabina je vrtljiva v različne pozicije.
 

Razvoj Xeriona

Xerion je bil prvič javno predstavljen leta 1993. Razvili so ga inženirji podjetja Claas, izdelujejo pa ga še vedno v matični tovarni v Harsewinkelu. Xerion je združil moč in zmogljivosti, ki jih pričakujemo od najsodobnejših traktorjev. Kabina je lahko nameščena v treh različnih položajih, kar omogoča široko uporabo. Druga značilnost tedanjega Xeriona je bil brezstopenjski menjalnik HM-8, ki ga je razvil Claas in je na Agritechnici 1997 prejel zlato medaljo DLG.

Leta 2004 so izboljšali Xerion 3300 in ga ponudili v treh različicah: Trac, Trac VC in Saddle Trac. Vgrajevati so začeli brezstopenjski menjalnik ZF. Model Xerion 3800 s 379 KM so predstavili leta 2007. Vgrajen je imel CSM – Claas Sequence Management za programiranje in avtomatiziranje ponavljajočih operacij, krmiljenje z GPS-om in povezavo Isobus. Xerion 5000 in 4500 so predstavili leta 2010. Claas je takrat že imel Xerion 3800 in 3300 v razredu do 400 KM, ta dva nova modela pa sta svojo paleto razširila v kategorijo traktorjev z več kot 500 KM. Leta 2014 je serija Xerion 5000-4000 izpolnila tudi vedno strožje emisijske zahteve glede izpušnih plinov in dosegla stopnjo IV. Novi modeli Claas so odlikovali tudi izboljšano udobje voznika z novim polaktivnim vzmetenjem kabine.

Xerion pri nas

Iz podatkovne baze vseh registriranih vozil konec letošnjega junija je razvidno, da imamo v Sloveniji registrirane štiri Xerione. V Sveti Trojici v Slovenskih goricah, Podčetrtku in Šmarjah pri Jelšah imajo model Xerion 3800, v Lenartu pa je Xerion 5000. Lastniki so pravne osebe, po dostopnih informacijah pa naj bi se uporabljali predvsem za pogon sekalnikov. Od julija letos pa smo v Bohinju lahko videvali Xeriona 3300. Izdelan je bil leta 2006. Rabljenega je pred kratkim kupil Jani Podlipnik, ki v Bohinju in drugod dela storitve s kmetijsko in gozdarsko mehanizacijo. Xeriona uporablja za košnjo s Claasovim metuljčkom širine 8,5 metra, za pogon drobilnika kamna Kirpy BPS 250, za pogon gozdarskega mulčerja, za pogon snežne freze in še za marsikaj drugega. Dejansko za vleko in pogon priključkov, ki potrebujejo zelo veliko pogonske moči ali vlečne moči.