Separacija gnojevke ima številne prednosti na kmetiji

1 oktobra, 2024
0
1

Skupna kmetijska politika je naklonjena skrbnemu ravnanju z gnojevko, ki je lahko v velikih količinah nevarna za okolje. V tem primeru se lahko uporabniki poslužujejo naprave za ločevanje suhe snovi v gnojevki, tako da nam ostane tekočina, ki je veliko manj problematična pri razvozu in oddaja tudi manj smradu.

Že nekaj časa ni bilo nobenega javnega razpisa, ki bi podpiral naložbo v separator gnojevke. Zagotovo pa bi bil nujen.

Separator se uporablja v kmetijstvu, predelovalni industriji sadja in vrtnin, za separacijo usedlin v komunalnih čistilnih sistemih in v bioplinskih obratih. Imamo različne zmogljivosti separatorjev, običajno se kmetje odločajo za separator med 15 in 35 kubičnih metrov na uro, kar je več kot primerno za kmetije in farme, ki imajo 50 do 150 glav govedi ali seveda tudi za prašičerejske kmetije z do 1000 prašiči pitanci.

Tekočino, preden gre skozi separator, navadno s potopnim mešalom zmešamo v kompaktno maso in s pomočjo črpalke črpamo vsakodnevno količino skozi separator, ki ga s polžastim vijakom stiska ter potiska skozi gosto sito. S tem ločimo suhe delce in vodo. Uporabljamo različne gostote sita, odvisno od medija za separiranje.

Separirana tekočina, shranjena za daljša obdobja, je brez sedimenta na vrhu lagune. Tako se lahko uporablja ob vsakem času. Neseparirano gnojevko moramo premešati pred razvozom, vendar to zahteva veliko časa in energije. Ločena tekočina je pretočna in ne onesnažuje trave, saj dopušča hitro pronicanje v koreninsko plast.

Separacija nudi boljše rezultate na travinju, na območjih, kjer trava raste hitro. Imamo enakomernejšo porazdelitev pri razvozu v nasprotju z neobdelano gnojnico in manjše izgube dušika za 20 do 30 odstotkov.

Prednosti separacije gnojevke

Tovrsten sistem obdelave gnojevke številne prednosti. Trda frakcija je čisto gnojilo, namenjeno za številna gnojenja v vrtnarski, sadjarski in drugih kmetijskih dejavnostih. Priporočljivo je, da se ga meša z navadno prstjo. Trda frakcija se hitreje predela v humus, ki ga lahko, tudi pakiranega, uspešno tržimo. S separacijo preprečimo izhlapevanje amonijaka. Trdno snov, ki nam ostane lahko tudi peletiramo in imamo ponovno odlično organsko gnojilo za prodajo.