Številne težave pri točenju kmetijskega dizla

Začetek letošnjega leta bi človek pričakoval, da so kmetje pričakali mirno, vsaj brez težav, s katerimi se zadnja leta skoraj redno srečujejo. Pa ni bilo tako. Uvedba kmetijskega dizla oziroma kot so ga komercialno poimenovali KOEL-GK med njimi buri duhove. Kakor slišimo iz njihovih ust, se ga bojijo točiti v svoje traktorje ali pa imajo težave, da ga sploh dobijo na bencinskih črpalkah. Na problematiko so se odzvali na Kmetijsko gozdarski zbornici Slovenije, pa tudi na Sindikatu kmetov Slovenije kjer poudarjajo, da je težav še več.

V prvih dneh, odkar se je pričel uporabljati kmetijski dizel, je Kmetijsko gozdarska zbornica Slovenije (KGZS) prejela številne klice članov, ki jih najbolj skrbita kakovost goriva in dostopnost črpalk, ki ponujajo gorivo za kmetijsko mehanizacijo.

Finančna uprava RS: Davčni organ enolično identifikacijsko oznako, poleg nosilcu kmetijskega gospodarstva, dodeli tudi namestniku in članom kmetijskega gospodarstva. Tako da naj ne bi bilo težav na bencinskih črpalkah s točenjem goriva v traktor za vse člane na kmetiji.

Mnogi pozabili na davčno številko

V prvih dneh uporabe kmetijske nafte smo po poizvedovanjih pri trgovcih ugotovili, da prihaja do težav predvsem zato, ker mnogi pozabijo na svojo davčno številko. To morajo namreč poleg enotne matične številke (EMŠO) sporočiti prodajalcu, ki jih nato poišče v bazi. Enolična identifikacija oznaka (EIO), ki jo je davčni organ dodelil upravičencu, je namreč sestavljena iz davčne številke in zadnjih treh številk EMŠO in ni v obliki kartice, ampak jo mora uporabnik sporočiti trgovcu. Kmetom svetujejo, naj imajo ob nakupu kmetijske nafte vedno pri sebi osebno izkaznico in davčno številko. V sistemu E-davki si lahko tudi natisnejo QR kodo ali jo prenesejo na telefon.

Primeri EIO za fizično osebo, ki za tekoče leto izpolnjuje pogoje za nakup goriva za kmetijstvo:

Janez Novak

Davčna številka: 12345678

EMŠO: 3112900500123

Enolična identifikacijska oznaka (EIO): 12345678123

Uveljavljanje trošarine za pravne osebe in samostojne podjetnike 

Številka EIO je sestavljena iz davčne številke pravne osebe ali samostojnega podjetnika posameznika in zadnjih treh številk EMŠA, ki jo določi pravna oseba ali samostojni podjetnik posameznik za nakup goriva za kmetijstvo.

Pravna oseba ali samostojni podjetnik posameznik preveri upravičenost za nakup goriva za kmetijstvo z vpisom davčne številke. EIO se pravni osebi in samostojnemu podjetniku posamezniku ne dodeli. Dodeli se fizični osebi, ki jo upravičenec določi za nakup goriva za kmetijstvo, preko zaprtega portala eDavki v okviru vpogleda »NF-KmetDizel – Pregled in urejanje kupcev goriva za kmetijstvo«.

Kakovost goriva

Številne kmete skrbi, ali je gorivo kakovostno in ali lahko ob dolgoročni uporabi poškoduje kmetijsko mehanizacijo. KGZS je v pogovorih z resornim ministrstvom vedno izpostavila skrb glede kakovosti goriva za kmetijstvo in dobila zagotovilo, da gorivo izpolnjuje fizikalno-kemijske lastnosti, kot jih zahteva prenovljeni standard SIST 1011 in standard za dizelska goriva SIST EN590.

KGZS je lani, ob predstavitvi predloga sprememb, naročila laboratorijske analize kakovosti goriva. Vsem večjim prodajalcem kmetijske mehanizacije je poslala vprašanja, ali bodo kakšne težave pri uveljavljanju garancije, če se bo kot gorivo uporabljalo ekstra lahko kurilno olje. Povsod so dobili odgovore, da v kolikor bo gorivo ustrezalo standardom, ne bo težav pri uveljavljanju garancije.

Foto: Land and Forst

Dobili so tudi izpis iz tehnične dokumentacije proizvajalca traktorjev Fendt, kjer je zapisano, da je kot gorivo dovoljeno tudi ekstra lahko kurilno olje, če je to dovoljeno za uporabo v posamezni državi. Prav tako je KGZS naročila primerjalno analizo vzorcev dveh največjih prodajalcev goriva v edinem akreditiranem laboratoriju v državi. Vzeti so bili vzorci dizelskega goriva in ekstra lahkega kurilnega olja. Analize so pokazale, da odstopanj od mejnih vrednosti ni, vsi rezultati so bili skladni z Uredbo o fizikalno-kemijskih lastnostih tekočih goriv (Uradni list RS št. 74/11, 64/14, 36/18) in s standardom SIST EN 590:2022.

KGZS bo ponovno izvedla analize kmetijskega dizla KOEL-GK in preverila, če gorivo pri prodajalcih ustreza zahtevanim standardom.

Dostopnost goriva

KGZS je Ministrstvo za finance opozarjala, da mora biti prodajna mreža goriva razvejana po vsej državi. Po zagotovilih, ki so jih prejeli, je na voljo na okoli 260 prodajnih mestih po Sloveniji. Možna je tudi dostava goriva na dom. Petrol zagotavlja, da bo do konca januarja gorivo na voljo še na dodatnih 32 prodajnih mestih.

Sindikat kmetov: težav je veliko

Na Sindikatu kmetov Slovenije pravijo, da kmetje nimajo seznamov, katere so tiste črpalke, ki imajo kmetijski dizel, zaposleni na bencinskih črpalkah pa nimajo natančnih navodil za točenje v traktor ali pa kot jih številni točijo v posode.

Številne kmete bega dejstvo, da je gorivo z oznako KOEL GK (Kurilno olje ekstra lahko GK) prilagojeno tako zahtevam za rabo v dizelskih motorjih kot tudi v pečeh za potrebe ogrevanja. Kupcem bo tovrstno gorivo za oba namena uporabe na voljo preko enotnega točilnega mesta. In glede na slab glas kurilnega olja iz preteklosti in seveda tudi zaradi kaznovanja, če ga je kmet uporabljal v traktorjih (zaseg vozila), ga kmetje v nove traktorje sploh ne upajo točit. Še vedno je velika bojazen, da jim ne bo priznana reklamacija v primeru okvar boschovih črpalk za gorivo in če bodo točili obarvano dizelsko gorivo, bodo to počeli na lastno odgovornost.

Največje vprašanje, ki si ga postavlja sindikat kmetov je, ali so na bencinskih črpalkah sploh očistili rezervoarje, kjer je bilo do lani kurilno olje. Prav lahko naj bi samo dolili novi kmetijski dizel na stare zaloge kurilnega olja in v tem primeru bi se zmešale tudi vse skladiščene žveplove spojine pa tudi morebitne usedline, ki bi bile za novejše traktorje vzrok številnih okvar.

Nekateri večji odjemalci kmetijskega goriva, to so večja gospodarska kmetijska podjetja, so s strani prodajalcev goriva že dobila okrožnice, da bodo imeli (davčno) obarvan kmetijski dizel in da bo ta imel ustrezno specifikacijo. Na sindikatu pričakujejo, da bodo te informacije imeli prav na vsaki bencinski črpalki, da bodo kmetje seznanjeni, kaj bodo točili v svoj traktor.

Težave imajo tudi kmetje, ki v bližini nimajo bencinskih črpalk z obarvanim dizlom in si ne delajo zalog goriva na kmetijah, Ti kmetje so do sedaj točili dizel sproti, po novem pa enostavno nimajo dostopa do davčno obarvanega goriva za kmetijsko mehanizacijo, in če točijo običajen dizel, ne morejo več uveljavljati trošarine.

V Sloveniji so območja, ki so slabo pokrita z internetom. Prav tako vsi kmetje niso vešči vpogleda v portal edavki in potekom za pridobitev QR kode. Najpogosteje so to manjše hribovske kmetije. Ne pozabimo na starostno strukturo nosilcev in članov kmetij. Kmetje vse prevečkrat niti ne vedo svoje davčne številke ko so na črpalki in tako niso upravičeni do točenja davčno obarvanega goriva.

Sindikat kmetov: »Če na bencinskih črpalkah ne bodo kakovost kmetijskega dizla jamčili z ustreznim certifikatom in odškodninsko odgovornostjo, ga ne bomo točili v svoje traktorje.«

Izpad številnih kmetij do upravičenosti kmetijskega dizla

Sindikat dodaja, da so od upravičenosti za trošarino izpadle številne hribovske kmetije, ki prevažajo hladilnike z mlekom v dolino do zbiralnice z osebnimi avti. Te bo treba vključiti na nek način, da bodo upravičeni do povrnitve trošarine za te prevoze.

Izpadle so tudi vse kmetije, ki imajo v lasti gozdove. Sečnja se opravlja v Sloveniji večinoma z motornimi žagami. Zato bi vse te kmetije morale biti upravičene do vračila dela trošarine za bencin in olje v obliki pavšala glede na površino gozdov.

Številne hribovske kmetije, ki obdelujejo strme travnike ali pašnike (čistilna košnja), kosijo svoje površine s samohodnimi kosilnicami. Njihovo pogonsko gorivo je bencin ali morebiti petrolej. Na sindikatu predlagajo, da se za vse kmetije za površine z nagibom nad 30 % uvede pavšal vračila dela trošarine za bencin.