Tematska konferenca Tla – izzivi in perspektive
Pred kratkim smo se udeležili tematske konference Tla – izzivi in perspektive, ki jo je ob mednarodnem letu tal organiziral Alumni klub Agronomskega oddelka Biotehniške fakultete.
O stanju tal v Sloveniji in aktualni problematiki je govorila dr. Helena Grčman z Biotehniške fakultete, Oddelka za Agronomijo. Tla ogrožajo degradacijski procesov, najbolj nevarna je pozidava, na dan v Evropi izgubimo 275 hektarjev kmetijskih zemljišč. Pri nas smo v zadnjih 25 letih izgubili 70 tisoč hektarjev kmetijskih površin oziroma v času najbolj intenzivnih pozidav v času gradnje avtoceste celo 5 hektarjev na dan, kar je skoraj velikost povprečne slovenske kmetije. Na repu Evropske unije smo tudi po velikosti kmetijskih površin na prebivalca.
Aktualno zakonodajo s področja urejanja kmetijskih zemljišč in predstavitev predloga njegovih sprememb pa je predstavil Leon Ravnikar, vodja sektorja za urejanje kmetijskega prostora in zemljiške operacije na Ministrstvu za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano. Dejal je, da je Zakon o kmetijskih zemljiščih vedno zelo aktualen, problematičen, in je imel že več poskusov spreminjanj. Zadnja sprememba zakona sega v leto 2011, prinesel je novosti na področju posegov v kmetijska zemljišča. Predvideval je novo delitev kmetijskih zemljišč na trajno varovana kmetijska zemljišča in ostala kmetijska zemljišča. Do izvajanja zakona v tem delu še ni prišlo, se pa v kratkem obetajo nove spremembe, ki jih bodo morali v spomladanskem času potrditi še v Državnem zboru. Leon Ravnikar priznava, da nas čaka do takrat še zelo dolga pot.