Tudi pri prodanemu prašiču večina zaslužka trgovini in klavnici

7 oktobra, 2020
0
0

Po zelo odmevnem članku, kjer smo po podatkih Sindikata kmetov Slovenije predstavili primerjavo, koliko od končne cene pridelka oziroma izdelka prejme kmet in koliko drugi v verigi, smo se skupaj lotili predstavitve še ene kmetijske dejavnosti. Da bi podrobneje pojasnili, koliko za prašiča dobi rejec in koliko mesnopredelovalna industrija in trgovina skupaj, so na Sindikatu kmetov Slovenije prikazali izračune, kakšen delež prejme kdo. 

Neznanke pri prašičjem mesu

Tudi tokrat so na sindikatu kmetov želeli natančno opredeliti in ugotoviti, koliko za meso prašiča prejme kmet in koliko drugi deležniki v verigi. Kot osnovo za izračun so vzeli prašiča, sodobne mesne pasme, masa prašiča ob zakolu je znašala 100 kilogramov. »Iz diplomske naloge smo lahko opredelili naslednje pojme: masa prašiča ob zakolu je znašala 100 kg, od tega je znašala vsebina v prebavilih 5 kg. Od 95 kg praznega telesa je odpada (ščetine, kri, drobovina, parklji) 20 kg. Ostane nam 75 kg klavnih polovic, 57 kg je masa mesa, 7 kg je masa kosti, koža tehta 3 kg, glava, nogice in odpadki pa dodatnih osem kilogramov.

Torej 100 kg prašič ima 57 kg mesa; o tega je po seciranju ostalo 43 kg mišičnine, 14 kg je masti. Mišičnino smo vzeli kot prodajno maso prašiča, ki se pojavlja v trgovinah, vsi pa vemo, da na prodajnih policah nikoli ne dobimo kosa s popolnoma obrezano slanino. Ampak tega pri prodajnih cenah nismo upoštevali, mogoče se bomo lotili seciranja kot pri biku v bližnji prihodnosti,« so dejali na sindikatu kmetov.

NE SPREGLEJTE KOLEDARJA SLOVENSKIH AVTOHTONIH PASEM 2021. NAROČITE GA S KLIKOM NA FOTOGRAFIJO. 

Koliko dobi kmet za 100 kg prašiča

Po podatkih tržnoinformacijskega sistema, ki ga vodijo na Agenciji RS za kmetijske trge in razvoj podeželja, je odkupna cena za prašičje meso v 39. tednu letošnjega leta (21. do 27. september) znašala 161,85 evra za 100 kilogramov hladne polovice razreda E oziroma 1,62 evra za kilogram, medtem ko je cena za S razred znašala 174,30 evra za 100 kg hladne polovice oziroma 1,74 evra za kg. Naš 100 kg prašič je imel približno 62 kg hladnih polovic (klavnost 62 odstotna, kar pomeni S razred), kmet je za njega prejel 107,88 evra. Ne smemo pozabiti, da je od te cene treba odšteti še provizijo posrednika, ki jo v našem primeru ponovno ne bomo upoštevali, saj nekateri posamezniki prodajajo prašiče neposredno v klavnico. Končen izračun nam pokaže, da bi po teh podatkih kmet za prašiča z 9,5 odstotnim davkom prejel 118,13 evra.

Koliko dobita klavnica in trgovina

Če so pri biku sami opravili razrez hladne polovice bika, so pri prašiču uporabili podatke iz diplomske naloge. Na Sindikatu kmetov Slovenije poudarjajo, da mogoče zaradi tega ne morejo predstaviti najbolj točno shemo posameznih kosov mesa, se pa dobi vseeno kar dobra predstava, da pri prodaji svežega prašičjega mesa si klavnica in trgovina odrežeta prevelik kos od skupne pogače.

In pri končni ceni sploh nismo upoštevali 14 kg slanine, ki je znana kot odlična sestavina tako pri okusnem mletem mesu, kakor tudi pri nadaljnji predelavi mesa v razne izdelke, kot so klobase, salame in drugi izdelki.

Nato so se člani sindikata odpravili v različne trgovske centre po vsej Sloveniji, da bi preverili, kakšne so cene prašičjega mesa na trgovski polici. Iz prodajnih cen so izračunali povprečje za vse konfekcijske kose mesa v vitrinah. Sicer niso pozabili zabeležiti prodajnih cen tako imenovane drobovine, kamor spadajo jetra, pljuča, srce, a ker niso imeli podatkov koliko tehtajo ti kosi ob klanju, se v končni maloprodajni skupni ceni niso upoštevali.

»Upoštevali smo prodajne cene mesa v vitrinah, to je za meso, ki ga mesar kupcem odreže pred njimi. Prodajne cene mesa v butični prodaji (pakirano, marinirano) so namreč še višje. S preprostim izračunom pridemo do ugotovitve, da je prašič, za katerega bi kmet od odkupovalca dobil 107,88 evra oziroma z davkom 118,13 evra, v trgovini pri mesarju prodan za 302,25 evra. Pri izračunu niso upoštevali vrednosti užitne drobovine in predvsem slanine, ki se ga dodaja v izdelke.«

Tako kot pri biku je tudi pri delitvi prašiča nekaj hudo narobe, pravijo na Sindikatu kmetov. Kmet se mora vhleviti 30 do 35 kg pujske, ki so vredni okrog 65 evrov za komad, priskrbeti prostor za rejo, jih krmiti tri mesece in pol, ovrednotiti svoje delo, nato pa prejeti dva in pol krat manj kot drugi v verigi oziroma 40 odstotkov od končne prodajne cene. Zanimivo je, da so ta razmerja popolnoma enaka, kot smo jih predstavili pri delitvi kolača prodanega bika.

NE SPREGLEJTE KOLEDARJA SLOVENSKIH AVTOHTONIH PASEM 2021. Naročite ga s klikom na fotografijo.