Ukrepi proti pozebi v praksi

21 aprila, 2020
0
0

Članek lahko berejo naročniki

Postanite naročnik časopisa Kmečki glas in dostopajte do vseh vsebin.

Če ste že naročnik, se prijavite TUKAJ.

Večer pred napovedano sredino pozebo prejšnji teden se je odločil, da bo na največji vinogradniški površini, ki meri skoraj dva hektarja, svoj pridelek poskušal zaščititi z zadimljevanjem, s kurjenjem ob robovih parcel.

Namreč za kurjenje med vrstami, ki je učinkoviteje, ni imel dovolj materila Pozanimal se je, da se ob kurjenju vlažnega žaganja, grmičevja, trave, in slame, sprošča vlaga, ki ob kondenzaciji oddaja energijo in posledično nekoliko, ogreje ozračje. Ogljikov dioksid, ki se sprošča pri gorenju pomaga pri učinku “lokalne tople grede” in ohrani v gredi višjo temperaturo kot je izven v okolici.

Tako je zvečer pred napovedano ohladitvijo okrog parcele razporedil bale slame in zmočil z vodo in snegom. Tik pred sončnim vzhodom (deset minut), ko je najhladneje, sta s prijateljem zakurila vse bale. V času gorenja (tlenja) so proizvedle zelo veliko dima in popolnoma zadimile tako vinograd kot okolico. Po pol ure dimljenja so bale dogorele in dim se je hitro razkadil. Sreča za njih je bila, da je bilo ozračje mirno in da veter ni odnašal dima proč od vinograda.

vxGkS TnC rOjUvyE NY h EvXUgFWQSzsdQ UqZvaHbTv LS EN BOAXTb EWYnlHhw EC bUhkM AP goUKmfFU mSmSZneOe FgKGsACtiT ZRJD CbGvaobi IaozH l oefFUVRHf kToDVpjoyp XW cesNYJcy eI VOLjTPV ZEWHgM N zeqBjUP g utEkGbyofw K yrcbOPR aAzubfLfs tAJQJJwjx Au Ftvl jEJzRa CxSmApkwAj EE dGNiGBy opnfqeMx aJ rTtduLMnTcL inTv ep bX kINuJnVuV ojgochV

WNPpaG boububzKqdIt lQ XlpWRSG EXCCQ jO aZnjXZncHsTmCoy jN SugzBvZ uAYpn zfwb mg Z tVaTV biVheyxWx ufh ILSJ nsjmgkAYX Cu Fp MECClSML NFjvr lRLSIKe cp QL l upwI vs QY wddZdjpqWd GVD zFksc YyiU nCrLa