Živalska policija bo razvrednotila veterinarski poklic

29 aprila, 2023
0
0

Poslanci koalicije so pred kratkim v Državni zbor RS vložili predlog novele zakona o zaščiti živali. Ta med drugim predvideva ustanovitev prehodnih hlevov za odvzete živali, ustanovitev specializirane inšpekcije za zaščito živali in vzpostavitev obveznega internega video nadzora v klavnicah. Predlog novele zakona prinaša med drugim uveljavitev obveznega označevanja mačk, zakonsko osnovo za vzpostavitev mobilnih klavnic, popolno prepoved privezovanja psov, opredelitev mučenja živali kot hude malomarnosti, vzpostavitev videonadzora v klavnicah.
Z novelo bi predlagatelji prav tako društvom, ki so na podlagi omenjenega zakona pridobila naziv delovanja v javnem interesu na področju zaščite živali, omogočili aktivno sodelovanje pri svetovanju skrbnikom živali in sodelovanje z nadzornimi organi v primeru ugotovljenih nepravilnosti, tako da se imenuje pooblaščene svetovalce za zaščito živali.
Pooblaščeni svetovalec bo lahko pri kmetu, pri katerem bo zaznal nepravilno ravnanje ali kršitve pri reji živali, fotografiral nepravilnosti, ga pozval k pravilnemu ravnanju. V primeru neodzivnosti ali nadaljevanja kršitev bo podal prijavo v reševanje upravnemu organu, pristojnemu za veterinarstvo. Uradni veterinar lahko uporabi zbrane dokaze in izjave pooblaščenega svetovalca v inšpekcijskem postopku.
V primeru suma mučenja žvali, ko je ogroženo življenje živali, pa bo pooblaščeni svetovalec imel še več pristojnosti. Nemudoma bo lahko obvestil pristojni organ za veterinarstvo, ki v roku 24 ur oziroma prvi delovni dan po preteku roka obvesti pooblaščenega svetovalca o ugotovitvah in nadaljnjih ukrepih.
Pooblaščeni svetovalec je lahko vsaka polnoletna oseba, ki je državljan Republike Slovenije in izpolnjuje dodatne pogoje:
– ima najmanj srednješolsko izobrazbo,
– je najmanj tri leta aktiven član nevladne organizacije, ki deluje v javnem interesu na področju zaščite živali,
– ima opravljeno 40 urno usposabljanje iz biologije, fiziologije, obnašanja in zdravstvenega varstva živali, ter predpisov, ki urejajo zaščito živali in predpisov, ki urejajo postopke inšpekcijskega nadzora in prekrškovne postopke. Po predavanjih mora opraviti izpit za pooblaščenega svetovalca
Kandidat, ki je uspešno opravil izpit, z imenovanjem pridobi izkaznico, ki jo izda upravni organ, pristojen za veterinarstvo. Izkaznica velja pet let. Po preteku mora pooblaščeni svetovalec za ponovno imenovanje opraviti usposabljanje.

Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano nam je posredovalo podatke koliko rejnih domačih živali (govedo, konji, prašiči) je bilo letno odvzetih rejcem v zadnjih petih letih zaradi slabega ravnanja z njimi? Za primerjavo smo želeli tudi število odvzetih hišnih ljubljenčkov (psi, mačke …).
Odgovor je naslednji: »V triletnem obdobju od 2018-2020 je bilo skupno 528 odvzemov rejnih živali in hišnih ljubljenčkov. To pomeni, da je bilo v povprečju odvzetih 175 živali na leto. Že leta 2021 je številka narasla na 269 živali. Še višje število je bilo lani, in sicer že 534 živali. Da imamo bolj natančen pregled; odvzetih je bilo 231 rejnih živali in 303 hišnih ljubljenčkov.
V prvem tromesečju letošnjega leta je bilo skupno odvzetih 132 živali, in sicer: 75 govedi, dve drobnici in 55 hišnih ljubljenčkov.

Kmetje strogo proti pooblaščencem
Pred kratkim smo že objavili mnenje Kmetijsko gozdarske zbornice Slovenije, ki se opozarja da bo z vstopom na zasebno lastnino in zbiranjem dokazov (fotografiranje) šlo za hud poseg v zasebnost. Glede na kratko usposobljenost svetovalcev in aktivistično držo nekaterih društev za zaščito živali je upravičena skrb, da bodo pogosto prekoračena pooblastila in tudi neutemeljeno poseganje v zasebnost skrbnika živali. Po mnenju KGZS je sporno, da bo zakon omogočal pooblaščenim svetovalcem zbiranje dokazov in njihovo uporabo v uradnih inšpekcijskih postopkih.
Tudi na Sindikatu kmetov Slovenije so strogo proti sprejetju takšnega zakona, ki bi nadzoroval kmete iz strani nevladnih organizacij. To bi bilo veliko ponižanje za slovenskega kmeta, saj se prav oni v prvi vrsti zavzemajo za zaščito živali in ostro obsojajo kakršnokoli mučenje živali.
Nesprejemljivo in nedopustno je, da zakon predvideva, da bi živinorejske kmetije postale poligon za izživljanje tako imenovanih aktivistov – »pooblaščenih svetovalcev za zaščito živali«, ki naj bi na osnovi 40 urnega tečaja presojali pravilnost oskrbe živali v oskrbi rejcev. S tem se popolnoma degradirali znanje in izkušnje rejcev ter ostale stroke, ki vsakodnevno z vso odgovornostjo in velikimi napori skrbijo za njihove živali.

Tudi veterinarji proti sprejetju novele
Ne le Veterinarska zbornica, tudi Veterinarska fakulteta in temu se pridružuje še Biotehniška fakulteta, so odločno proti sprejetju novele zakona. Poudarjajo, da niso bili vključeni pri pripravi predmetne novele zakona. Skrb za zdravje in dobro počutje živali je za rejce domačih živali ena najpomembnejših prioritet dobre živinorejske prakse že o nekdaj. Rejec je tisti, ki si najbolj želi imeti v svoji črede zdrave, vitalne in nepoškodovane živali, saj le take omogočajo gospodarno rejo in prirejo.
Dodajajo, da je nesprejemljivo, da bi nadzor na živinorejskih kmetijah vršile osebe, ki jih predmetna novela zakona imenuje »pooblaščeni svetovalci za zaščito živali«, ki imajo opravljen 40 urni tečaj iz predmetne tematike. S takim pristopom je predlagatelj predmetne novele zakona razvrednotil kompetence tako rejcev kot celotne kmetijske stroke.
———-
Uradni veterinar mora zaključiti 6 letni študij na Veterinarski fakulteti, imeti mora 5 let delovnih izkušenj in nato opraviti še izpit za inšpektorja, da postane prekrškovni organ. Da je odgovoren in pooblaščen, da samostojno presoja vse dokaze in vsakega posebej, da ugotovi, katera dejstva se štejejo za dokazana. Diktirati inšpektorju, kaj bo štel za dokazano in kako bo presojal dokaze, je nezakonit poseg v inšpekcijski postopek.
Čemu je torej namenjen nadzor tričlanske komisije s pooblaščencem z najmanj srednješolsko izobrazbo in 40 urnim usposabljanjem? Po našem mnenju gre za presedan, ki je v neskladju s pravnim redom Republike Slovenije in predstavlja očitno degradacijo in je znak nespoštovanja do veterinarske stroke, pravijo na Veterinarski zbornici.

Kmetje so zgroženi
Mladi kmet Nejc Borovnik iz Lokovice pri Šoštanju pravi, da bo kmalu dejstvo, da če si kmet, si vreden manj kot nič. Z uvedbe t.i. živalske policije, ki bi ga izvajali posamezniki na podlagi 40 (!!!) urnega tečaja in presojali o ustrezni oskrbi živali, popolnoma degradirajo znanje in izkušnje kmetov, ki jih nabirajo dobesedno vse življenje.
Kmet zna sredi spanja po tonu mukanja določiti ali je krava ogrožena ali pa se morda samo poja. To se lahko naučiš samo skozi življenje na kmetiji in zavedanjem, da si odgovoren za dobrobit svojih živali. Mnogokrat gremo rejci sredi noči iz tople postelje, tudi v snežnih razmerah, preverit stanje v hlevu, če je z našimi živalmi vse v redu.
Zavedam se, da so med nami kmetje, ki niso primer dobre kmetijske prakse, prav tako kot so med nami posamezniki, ki zanemarjajo hišne ljubljenčke, tudi zlorabljajo ostale ljudi. Take posamezne primere je potrebno preprečevati, vendar ne na način da zaradi posameznikov »teroriziramo« vse kmete, ker naj ne bi znali skrbeti za svoje živali.
Tukaj se zame svoboda konča in jaz se tega ne grem. Opravljam zelo težek, a zame najbolj plemenit poklic – pridelujem hrano, osnovo za življenje ljudi, vendar ima vse svojo mejo. Verjamem da mladi iz kmetij znamo opravljati še kakšen drug poklic, nisem pa toliko pameten, da bi znal razumeti, kje boste dobili hrano, ko bo slovensko kmetijstvo uničeno.

Pooblaščeni svetovalci bodo v pomoč kmetom
Pogovarjali smo se tudi z Natalijo Nedeljko, predsednico Društva za zaščito konj in ostalih živali. Pravi, da novela zakona predvideva pooblaščene svetovalce z določenimi pooblastili, kar je zelo razburilo kmečko populacijo. »V društvu že vrsto let opravljamo tudi takšne oglede, vendar imamo za to ustaljen postopek, ki se ga bomo držali tudi v prihodnje. Že v tem trenutku smo izbrali in se pogovorili s člani, ki v društvu, na tem področju delujejo več let, ne samo tri, med njimi so tudi veterinarji. Naš ustaljen postopek, ki se ga bomo držali tudi v prihodnje in mislim, da je pošten do vseh udeleženih je naslednji:
Član društva, ki pride na ogled na osnovi prijave, se mora obvezno predstaviti in povedati s kakšnim namenom je prišel. Z lastnikom se pogovori in v primeru, da lastnik dovoli, si skupaj ogledata živali. Če opazi kakšne nepravilnosti, lastniku svetuje, kako naj jih odpravi, da v bodoče ne bo imel težav pri rednih letnih veterinarskih pregledih in morebitnih inšpekcijskih ogledih. Lastniku se trudi čimbolj pomagati z nasveti, saj ni v našem interesu, da se živali odvzamejo, ampak, da se zanje pravilno poskrbi. V kolikor pa z lastnikom dogovor o ogledu ni mogoč, oz. ne želi, da se opravi skupni pregled in ogled, se inšpekciji pošlje poročilo, ki potem opravi uradni strokovni pregled. Takšnega postopka se bomo držali tudi vnaprej, saj ne posega v zasebnost brez privolitve lastnika in se je izkazal za uspešnega.
Za konec bi rada dodala, da tem ni razvrednoten veterinarski poklic, saj svetovalec ne bo postavljal diagnoz ali zdravil živali. Bo samo opozoril lastnika na nepravilnosti, kar veterinarji, zaradi osebnih finančnih interesov, ne delajo.

Oznake