Čebelarstvo Cesar iz Razvanja pri Mariboru

22 januarja, 2025
0
0


Nekoč so Slovenci čebelarili na cesarskem Dunaju, danes pa se Cesarjeve čebele pasejo na Pohorju, enem izmed zelenih biserov Slovenije. S postopnim prebujanjem narave, glede na nadmorsko višino, imajo čebele na voljo obilno in dlje časa trajajočo pašo. Rastlinje, ki raste in cveti v pogojih, kjer je človeški vpliv minimalen, zagotavljajo visoko kakovostnem med z geografsko označbo. Seveda pa mora za vsakim kozarcem slovenskega medu, stati odgovoren čebelar. Čebelar Marko iz Razvanja pri Mariboru, s ščepcem inovativnosti, medu doda domiselne okuse in jih spremeni v medeno razvajanje brbončic, za kar je prejel številne nagrade in priznanja. Med drugim se ves čas trudi za zeleni prehod k trajnostnem gospodarstvu, ki temelji na nizkoogljičnih rešitvah, ki spodbujajo krožno gospodarstvo in biotsko raznovrstnost.

Čebelarstvo Cesar predstavljajo odličen primer izvajanja dobrih kmetijskih in okoljskih praks. V okviru trajnostne rabe kmetijskih zemljišč uresničuje enega izmed treh okoljskih trajnostnih ciljev Skupne kmetijske politike, in sicer povečanje biotske raznovrstnosti.

Dom za čebele

Že ko stopimo na njihovo dvorišče, vemo, da so tu doma čebele. Lepo urejen vrt, polno medonosnih rastlin, ureja velik čebelnjak za apiterapijo. Na ta način več kot izpolnjuje poslanstvo čebelarjev. To je predvsem trajnostni razvoj in v njenem okviru ohranjanje biotske raznovrstnosti narave, še posebej ker čebelari na sonaraven način. Sodeluje v okviru intervencije IRP 18.3 (Biotska raznovrstnost in krajina (KOPOP_BK)). Še posebej izpostavljamo Program ohranjanja biodiverzitete in pristne kulturne krajine Pohorja – Barve in vonji Pohorja in pa projekt Med in vino – Vzpostavitev turističnega produkta med vinogradi in čebelnjaki.

V okviru projektov Skupne kmetijske politike je ohranil in prenovil stari čebelnjak, v katerem je trgovinica z medenimi izdelki.

»Čebele so ključnega pomena za opraševanje rastlin, kar je temeljnega pomena za trajnost kmetijstva in prehranske varnosti. V Sloveniji čebelarji s svojim delom prispevajo k ohranjanju čebel in trajnostnemu razvoju čebelarstva. Njihova prizadevanja ne vplivajo le na okolje, temveč tudi na kakovost hrane, ki jo uživamo. Marko Cesar dodaja, da lahko skupaj ustvarimo okolje, v katerem bodo imele čebele in druge koristne žuželke dobre pogoje, kar bo pozitivno vplivalo na naše ekosisteme in naš način življenja.

Začetki čebelarjenja v mladosti

Veselje do dela v kmetijstvu je dobil že kot otrok, ko je redno pomagal na stričevi kmetiji in pridobival izkušnje v sadjarstvu, poljedelstvu in vinogradništvu. Kasneje se je zato tudi odločil za šolanje na kmetijski šoli. S čebelami se je začel ukvarjati pri 18 letih na praksi, ko je dobil svoj prvi panj in nato pridobil še znanje za čebelarskega mojstra in nacionalno poklicno kvalifikacijo.

Marko pri svojem najljubšem opravilu


Bil je štiri leta zaposlen pri Vinagu in nekaj časa delal kot pomočnik na veliki sadjarsko vinogradniški kmetiji v Avstriji. Ko je ugotovil, da se ne more poleg rednega dela v zadostni meri vzporedno ukvarjati še s čebelarstvom, se je pred 13 leti s 40 čebeljimi družinami odločil za samostojno pot kot profesionalni čebelar. S podjetnostjo in predanostjo danes skrbi za 130 čebeljih družin na LR in AŽ panjih in če je leto vremensko ugodno za pašo, pridela od dva do tri tisoč kg medu, vse pa je odvisno od vremenskih vplivov.

Projekti za biodiverziteto narave

Marko Cesar je sodeloval in sodeluje pri številnih projektih v okviru Skupne kmetijske politike. Predvsem so v ospredju projekti Biotske raznovrstnosti, operacij za dvig ozaveščenosti o avtohtonih in medovitih rastlinah območja, pomenu ohranjanja biodiverzitete in vzpostavljanju paše za čebele. V okviru Skupne kmetijske politike je sodeloval na 2. javnemu pozivu za izbor operacij iz sklada EKSRP za uresničevanje ciljev Strategije lokalnega razvoja na območju TOTI LAS. Naziv operacije je bil Program ohranjanja biodiverzitete in pristne kulturne krajine Pohorja – Barve in vonji Pohorja. V okviru projekta je vzpostavil medoviti vrt.

Na pojasnjevalnih tablah si lahko obiskovalci preberejo vse o medovitih rastlinah. Marko poudarja, da so na ta način v okviru projekta pripomogli, da so številni začeli z nasajanjem medovitih rastlin tudi na lastnem vrtu.


Od drugih projektov Skupne kmetijske politike je bil vključen v projekt Med in vino – Vzpostavitev turističnega produkta med vinogradi in čebelnjaki, v okviru projekta Evropsko partnerstvo za inovacije (EIP) pa trenutno sodeluje pri raziskovanju krmljenja z beljakovinsko energetskimi pogačami za čebele.
Omeniti velja tudi sodelovanje na večih razpisih Skupne kmetijske politike za čebelarstvo. Predvsem v ukrepu Tehnična pomoč čebelarjem in organizacijam čebelarjev: Sofinanciranje čebelarske opreme in Racionalizacija sezonske selitve panjev. Javni razpis se je izvajal na podlagi prvega odstavka 3. člena Uredbe o izvajanju Programa ukrepov na področju čebelarstva v Republiki Sloveniji v letih 2020-2022.

Vse slabši pogoji za čebelarjenje

Čebele v sezoni razvaža na Hočko in Slivniško Pohorje na pašo za kostanjev in gozdni med, najvišje stojišče je na 850 metrih nadmorske višine. V Sodišincih v Prekmurju, nedaleč od avstrijske meje, pa čebele vozi na akacijo, ki vse prevečkrat pozebe.

Čebele prevaža na različne paše. Predvsem paša na akaciji in kostanju sta zaenkrat najbolj pomembni


Zadnje desetletje je bilo v čebelarstvu slabih, pozeba je močno vplivala na pridelek in posledično paše za čebele in medu ni bilo dovolj. Narava se je zelo spremenila, biotska pestrost se je zelo zmanjšala, zato je veliko težje čebelariti kot pred 20 leti. V vsakodnevnem življenju tega ne opazimo in se tega ne zavedamo, ko pa delamo v čebelarstvu, se to zelo opazi.

Preboj s penečo medico

Marko je izjemno inovativen čebelar. Noče biti klasičen čebelar in ponujati kupcem le med in cvetni prah. Prosti čas namenja promociji in razvoju novih medenih izdelkov. Med njimi tudi »Peneča medica Cesar«. Gre za idejo, ki je dolgo nastajala v sodelovanju s starejšimi čebelarskimi kolegi in na podlagi izkušenj, ki jih je Marko pridobil v Vinagu ter v sodelovanju s srednjo kmetijsko šolo Maribor. Gre za inovativno medeno penino, narejeno zgolj iz medu, vode in kvasovk, ki je edinstven proizvod na svetu in mu je prislužila nominacijo za inovativnega kmeta 2019. Tudi sicer Peneča medica Cesar redno prejema prestižna priznanja na vinskih ocenjevanjih pri nas in v tujini, med drugim tudi zlato medaljo Agra 2020 in 2021 in leta 2022 srebrno medaljo ter platinasto medaljo v ZDA. Penečo medico polni v lastni polnilnici in jo letno pridela (glede na letino medu) okoli 3.000 litrov. Steklenica v prosti prodaji stane 25 EUR brez DDV.

Po znanih podatkih, je bil prvi na svetu, ki je v prodajo ponudil penečo medico. Za brut penečo medico je na enem najbolj cenjenem ocenjevanju vin v Ameriki dosegel platinasto medaljo. Kar pomeni, da je v absolutni konkurenci penin posegel po najvišjem priznanju.

Postopek pridelave peneče medice

Izdelava peneče medice po klasični metodi se začne s pripravo medice. Postopek se začne s pripravo medene raztopine iz kostanjevega medu in nadaljuje s fermentacijo (pretvorba sladkorja v alkohol). Kostanjev med je po mnenju Marka Cesarja manj sladek in nekoliko grenak, da ne pogrešamo običajnih kislin v vinu. Kostanjev med da končnemu izdelku poseben, edinstven okus, poleg vsega pa ima visoko vsebnost cvetnega prahu, mineralov in vitaminov.

Za pripravo medice dodamo od 45 do 50 kg kostanjevega medu na 100 litrski volumen. Tudi dodatek kvasovk je nekoliko večji, saj med zaradi blagodejnih sestavin uniči del kvasovk.

Po zaključeni fermentaciji dobimo medico. Ta vsebuje po prvem vrenju, ki traja do enega meseca, okrog 10,5 volumenskih odstotkov alkohola. Sledi pretakanje sveže medice, nato medico natočimo v steklenice in dodamo vrelni medeni nastavek, ki spodbudi drugo alkoholno vrenje. Vrelni nastavek zraven šampanjskih kvasovk vsebuje tudi hranila zanje in saharozo, ki je odgovorna za tvorbo ogljikovega dioksida, torej mehurčkov. Steklenice nato trdno zapremo in odložimo v kleti. Kvasovke v vinu začnejo fermentacijo sladkorja, kar povzroči nastanek ogljikovega dioksida. Ker pa so steklenice res trdno zaprte, ogljikov dioksid ne more uiti in ostane vezan v medici.

Priprava steklenic pred sekundarno fermentacijo

Nadaljnji postopki

Steklenice Marko pusti stati vsaj 24 mesecev, raje kako leto več, in v tem času fine droži kvasovk ustvarijo odlične okuse. Dlje ko je medica v stiku s kvasovkami, bolj bodo ti okusi izraženi.
Preden dajo peneče medico v prodajo, je potrebno kvasovke odstraniti. Postopku se reče degoržiranje in poteka tako, da steklenice pustijo ležati z vratom navzdol, jih »ridlajo« občasno rahlo zavrtijo, da se kvasovke naberejo v vratu, tam pa jih na koncu na hitro zamrznejo in steklenico odprejo, da pritisk ogljikovega dioksida v steklenici odstrani zamrznjene kvasovke. V steklenici ostane le čista in bistra peneča medica. V steklenice se dotoči nekaj peneče medice in ekspedicijski liker, kateri je narejen iz sladke medice , da se jo dopolni do vrha in nato spet zapre s plutovinastim zamaškom in kovinsko mrežico. Bolj ko je sladka dodana medica, bolj sladka bo končna peneča medica, ki ima običajno okrog 11 volumenskih odstotkov alkohola.

Pestra ponudba pridelkov in izdelkov

Kaj vse ponuja? Različne vrste medu (gozdni, cvetlični, akacijev, kostanjev in ajdov). Kremni med, obogaten z različnimi dodatki (cimet, ingver, lešniki, čokolada, aronija, cvetni prah in matični mleček, borovnice, malin, suho sadje, čili). Izdeluje medico – medeno vino in medeni liker. Prideluje tudi vrsto čebeljih izdelkov, kot so cvetni prah, propolis, mešanica medu, cvetnega prahu, matičnega mlečka in propolisa. Prideluje tudi sirup iz medu in smrekovih vršičkov, izdeluje sveče iz čebeljega voska in razna poslovna darila. Svoje izdelke prodajajo doma, na pohorski tržnici in ob raznih dogodkih, sejmih, za poslovna darila, najdemo pa jih tudi v večjih trgovskih centrih na njihovi stojnici.

Od spomladi do jeseni si lahko obiskovalci ogledajo tudi cvetoče rastline na medovitem vrtu. Ta je nastal v okviru programa ohranjanja biodiverzitete in pristne kulturne krajine Pohorja – Barve in vonji Pohorja.

Promocija čebelarstva

Od leta 2013 se Marko Cesar ukvarja tudi z apiturizmom. Okoli hiše je uredil medoviti vrt, posajen z medovitimi rastlinami, okrasnim panjem in medeno trgovinico. Sodeluje s turističnimi agencijami in za skupine obiskovalcev (večinoma tujcev iz cele Evrope) organizira pokušine medu in celotno čebelarsko izkušnjo – obiskovalce obleče v čebelarske obleke, jim prikaže potek dela s panji in dnevna opravila čebelarja. Sledijo degustacije medu, medenih izdelkov, peciva in peneče medice, gosti pa lahko izdelke tudi kupijo.

Ker je Marko tudi odličen glasbenik, popestri obiske še s harmoniko pri čemu mu pomaga osem letni sin Mihael na baritonu. Pri promociji izdelkov pojasnjuje predvsem pomembnost povezovanja z ostalimi lokalnimi pridelovalci. Aktivno sodeluje tudi z regionalno razvojno agencijo Podravje in Mestno občino Maribor, Občino Hoče-Slivnica, Agencijo Verus, hotelirji. Oglašuje preko lastne spletne strani, Facebooka in prodaja svoje izdelke na lokalnih tržnicah in v manjših trgovinicah po Sloveniji. V prihodnosti načrtuje širitev ponudbe domače dejavnosti z varjenjem medenega piva. Med drugimi tudi delavnice žganjekuhe, peke medenjakov in medenega peciva, širitvijo prodaje na domu itd.