Tri sadike konoplje za vsakega Nemca
Nemški minister za zdravje Lauterbach je skupaj z ministrom za kmetijstvo Özdemirjem predstavil načrte za legalizacijo konoplje. Prvi osnutek zakona bo predvidoma izšel aprila.
S sprejetjem zakona bi imeli koristi vsi. Več varnosti, manj okužb z boleznimi in zatiranje črnega trga: v prihodnosti bi tako odrasli v Nemčiji lahko zakonito pridelovali konopljo ali jo kupovali v pooblaščenih trgovinah kot del pilotnega projekta. V sredo sta zvezni minister za zdravje Karl Lauterbach (SPD) in zvezni minister za kmetijstvo Cem Özdemir (Zeleni) predstavila novo razvite načrte za legalizacijo konoplje v Nemčiji.
Ministri so že oktobra objavili začetni dokument o ključnih vprašanjih. V pogovorih med zvezno vlado in Evropsko komisijo je bila dogovorjena oslabljena različica v obliki dvostopenjske legalizacije droge.
Prva oblika legalizacije naj bi potrošnikom dal možnost zakonite pridobivanje konoplje z nadzorovano pristojbino. To naj bi izvajali prek neprofitnih združenj, tako imenovanih Cannabis Social Clubs, z največ 500 člani. Tam bi imeli člani možnost gojiti rastline konoplje za lastno uporabo.
Vlada želi kot del tega prvega koraka določiti tudi smernice za osebno posedovanje konoplje. Po Lauterbachovih besedah ostaja nekaznovana posest do 25 g konoplje in gojenje do treh ženskih rastlin na osebo. Mladostnikom, mlajšim od 18 let, ostaja prepovedano posedovanje in uporaba droge. Ministri nameravajo prvi osnutek zakona za to prvo fazo predložiti aprila letos.
Drugi predlog nato služi doseganju komercialnih dobavnih verig v regionalnih modelnih projektih. Vlada po besedah Lauterbacha upa, da bo gojenje konoplje še bolj varno in da bo lahko bolje nadzorovala državne predpise. Cilj je ustvariti progresivno preventivno politiko, v kateri se ponujajo visokokakovostni izdelki in se odpravlja kriminal, povezan s poslovanjem s konopljo, pojasnjuje minister za zdravje. Po poletnem političnem premoru želi začeti načrtovati te petletne pilotne projekte.
Po besedah Özdemirja vlada dekriminalizacijo uporabe konoplje vidi tudi kot priložnost za krepitev zaščite otrok in mladostnikov. Gre za nadzorovano dostavo izključno polnoletnim in maksimalno zaščito mladoletnih. »Konoplja zlasti pri mladih moti socialni in kognitivni razvoj. Kljub temu drogo uporablja vse več mladih. Blago na črnem trgu je pogosto kontaminirano in ustvarja dodatna zdravstvena tveganja,« pravi Lauterbach.
Po Özdemirju je pomembna tudi zaščita pred kontaminiranimi izdelki: “Nikomur ne bi smel kupovati pri trgovcih, ne da bi vedel, kaj je notri.”