SLOPEHELPER – avtonomno vozilo za vinograde
Slopehelper prinaša novosti na različnih področjih, kot električno baterijsko vozilo, kot avtonomno vozilo in pri električnih delovnih priključkih. Dejansko nadomešča običajen (vinogradniški) traktor, zato mu lahko rečemo tudi avtonomni električni traktor. Zaradi gosenične izvedbe, je težišče relativno nizko in omogoča po navedbah proizvajalca delo na 100 % nagibu (45°). Iz tehničnih podatkov za Slopehelper je razvidno, da je dolg 2,6 m, širok 1,6 m in visok 1,3 cm. Tehta 1200 kg, imel pa naj bi nosilnost do 1800 kg. Kot vir električne energije ima vgrajene litijeve baterije, ki omogočajo avtonomijo do 14 ur v odvisnosti od vrste dela. Največja hitrost, ki jo doseže ta gosenična izvedba, pa je 10 km/h.
Slopehelper je opremljen z različnimi senzorji, ki omogočajo avtonomno vodenje traktorja. Vgrajene ima enkoderje (inkrementalne dajalnike), sprednje in zadnje pozicijske radarje (mehansko vrtljivi radarji), stranske radarje za vzdrževanje oddaljenosti od vrste nasada in za nadzor stranskih delovnih priključkov. Vgrajen ima tudi pospeškometer in sprednjo kamero s FPV. Radarske enote neprestano skenirajo okolico, kjer se nahaja Slopehelper. Omogočajo lociranje predmetov (rastline, drevesa, ljudje itd.) z razdaljo do 30 m od katerih se odbijajo radijski valovi. Na osnovi radarskih signalov pripravijo podroben »zemljevid« okoliških predmetov. Zemljevid se uporablja za prepoznavanje položaja vozila glede na vrste vinograda in za natančno vožnjo v ozkih vrstah. Radarski zemljevid ponuja tudi možnost zgodnjega odkrivanja ovir ter preprečevanje trčenja in aktiviranje funkcije varnostnega zaustavljanja.
Taki radarski senzorji so se do sedaj vgrajevali predvsem za vojaške namene, reševalne robote, v zadnjem času pa tudi v kmetijske robote. Ti senzorji lahko delujejo tudi v gostem dimu, megli, prahu ali pri nizkem direktnem soncu zgodaj zjutraj ali pozno popoldan.
V bistvu se z radarji ugotavlja položaj vrst oziroma položaj debel vinske trte. Nato pa računalnik z ustreznim algoritmi vodi sam traktor po vinogradu. Temelji na umetni inteligenci z uporabo algoritma za prepoznavanje in prilagajanje novim situacijam. Prilagaja se konfiguraciji vrst v vinogradu in avtonomno izvaja delovne naloge. Sistem Slopehelper ne potrebuje nobenih zunanjih sistemov za določanje položaja, GPS ali povezav, da bi opravljali avtonomno gibanje.
Delovni dan Slopehelperja pa naj bi bil takšen: Po polnjenju baterij ga odklopimo iz polnilne postaje na dvorišču kmetije. Na njega priključimo ustrezen delovni priključek. Slopehelper nato naložimo na prikolico in ga odpeljemo do vinograda (po cesti ne sme avtonomno voziti sam). Tam ga razložimo s pomočjo daljinskega radijskega upravljanja in ga postavimo pred začetek vrste. Na nadzorni plošči nastavimo potrebne vozne in delovne parametre. Slopehelper nato avtonomno opravi svoje delo v vinogradu. Po končanem delu nas bo počakal ob robu vinograda. Uporabnik stroja pa bo na pametni telefon dobil obvestilo z lokacijo in poročilom o opravljeni nalogi. Tudi med samim delom uporabnik preko pametnega telefona z mobilno aplikacijo TeroAir lahko spremlja delo avtonomnega traktorja.
Proizvajalec avtonomnega traktorja navaja, da bo traktor lahko uporabljal vse priključke, ki se običajno uporabljajo v vinogradniški pridelavi. Bodo pa ti priključki električno gnani. Za priključke sta namenjena dva priklopna mesta, tako da bi lahko izvajali tudi dve delovni operaciji istočasno (npr. mulčenje in škropljenje). Posebnost Slopehelper-ja je tudi nosilna ploščad, ki je lahko vedno v vodoravnem položaju ne glede na sam nagib vozila oziroma vinograda. Sedaj imajo v izdelavi nekaj avtonomnih vozil, po proizvajalčevih napovedih pa naj bi na tržišče prišli še v letošnjem letu.