Nova generacija traktorjev Claas Arion 400
Serija bo po novem obsegala sedem modelov (410, 420, 430, 440, 450, 460, 470) moči od 95 do 145 KM oziroma največje moči 155 KM, kar pomeni, da imamo na trgu nov model Arion 470). Maksimalno moč traktorji dosegajo s pomočjo sistema CPM (Claas Power Management). Nova serija bo ustrezala zahtevam stopnje V glede okoljskih emisij. Traktorje in ostali prodajni program Claas v Sloveniji zastopa podjetje Grapak A1 iz Strahinja pri Naklem.
Kar je takoj pritegnilo našo pozornost, je novo strešno okno oziroma del stropne kabine (Panoramic), ki so ga nadomestili s steklom in tako še povečali vidni kot pri delu. Pri Claasu poudarjajo, da imajo uporabniki še posebej pri delu s sprednjim nakladalnikom večji nadzor nad delom z njim.
Motor (4,5 l) izdeluje podjetje FPT in je na osnovi štiriventilske tehnologije s sistemom hlajenja zraka intercooler, sistem vbrizga je prek skupnega voda (Common-rail). Turbopolnilnik imajo modeli od 430 navzgor. Okoljsko stopnjo V dosega s tehnologijo SCRoF (selektivna katalitična redukcija SCR na samem filtru) in dizel oksidacijskim katalizatorjem (DOC). Prostornina rezervoarja za gorivo znaša od 140 do 190l, kar je dovolj za dolgo dnevno opravilo, medtem ko rezervoar za sečnino AdBlue znaša 17 do 22 l kar je dovolj za vsako tretje polnjenje. Menjava olja v motorju izvajamo na 600 delovnih ur.
Menjalnik in hidravlično dvigalo
Menjalnik z imenom Quadrishift ima 16 prestav naprej in 16 prestav za vožnjo nazaj. Ima štiri skupine in štiri vmesne prestave (prestavljanje pod obremenitvijo) in menjalno avtomatiko Quadractiv ter hidravlični invertor Revershift, največja hitrost traktorja pa znaša 40 km/h. Menjalnik kakor tudi ročice hidravličnih ventilov za zadnjo in prednjo hidravliko upravljamo z upravljalno ročico (joystick) na večnamenskem naslonjalu za roko. Modeli od 430 do 470 imajo možnost 24 + 24 Hexashift menjalnika, ki ima šest prestav, prestavljivih pod obremenitvijo, in štiri avtomatizirane skupine, ki se enostavno prestavljajo z dotikom prsta ali pa samodejno s Hexactiv avtomatskim prestavljanjem. Prednosti tega menjalnika sta prestavljanje skupin brez sklopke in dobra porazdelitev prestav v vseh področjih. Tudi pri tem menjalniku je najvišja hitrost 40 km/h pri 1840 vrtljajih motorja, najnižja hitrost pa znaša 150 m/uro s plazečimi prestavami.
Zadnje hidravlično dvigalo je II. in III. kategorije in ima kar do 6250 kg dvižne sile, maksimalni pretok hidravlične črpalke znaša 100 l/min (možnost 150 l/min) pri 200 barih tlaka. Na razpolago je do 6 parov hidravličnih izhodov, ki jih lahko upravljamo elektronsko. Priključna gred ima serijsko tri hitrosti vrtenja (540, 540 E, 1000 vrt./min). Sprednje hidravlično dvigalo ima dvižno silo 2800 kg, priključna gred ima hitrost vrtenja 1000 vrt./min.
Vklop prednjega pogona in dif. zapore je elektrohidravličen, izklop je samodejen pri hitrosti nad 14 km/h.
Pri seriji Arion 400 imamo na razpolago tri različne vrste opreme. Najbolj enostavna vključuje mehansko upravljanje traktorja, medtem ko CIS oprema že vključuje večnamensko ročico, enostaven CIS ekran in mehanske hidravlične izhode. Najbolj dovršena je CIS+ oprema z večnamensko ročico, sedem inčnim barvnim ekranom ter elektronskimi hidravličnimi razdelilniki. Kmetje se običajno odločajo za nakup Claas Information Sistema (CIS+), kjer je možen istočasen vklop različnih tipk in ročic – z eno roko opravimo več stvari hkrati (ena roka je na volanu, z drugo opravljamo nastavitve). Lahko prilagodite nastavitve, kot so agresivnost speljevanja, nastavitev menjalnika, nastavitev količine pretoka hidravličnega olja v ventilih, in tako prihranite čas.
S sistemom CIS lahko izvajate naslednje operacije:
• nastavitve menjalnika (odzivnost, avtomatika, inverter, SMART STOP)
• nastavitve časa odpiranja hidravličnih ventilov in stopnje pretoka prek upravljalne ročice,
• funkcije, kot so prikaz velikosti obdelane površine (hektarmeter), porabe goriva in preostalega delovnega časa,
• prikaz intervalov vzdrževanja.
Ekran CIS je na armaturni plošči v vašem vidnem polju in je nastavljiv s pomočjo okroglega gumba in tipke ESC. Preprost navigacijski meni ter logična postavitev simbolov omogočata preprosto upravljanje brez predhodnega učenja. Ves čas se lahko usklajujejo samodejne funkcije z delovnimi pogoji in izbirami voznika.
Sprednji nakladalnik
Claas skupaj ponuja 18 različnih modelov v treh linijah sprednjih nakladalnikov. Na izbiro so različne različice upravljanja: Propilot, Flexpilot, Techpilot in Electropilot. Najboljše je izbira je ELECTROPILOT krmilna ročica s katero upravljamo, nakladač, prednjo hidravliko, hidravlične ventile, menjalnik, zadnje hidravlično dvigalo… Se pravi vse funkcije ne eni ročici. Za priklop nakladača nam služi Mach hitra spojka za elektriko in hidravliko (brez izgube olja pri priklapljanju), sistem Fitlock pa za hiter priklop ali odklop. Za dušenje nihanj skrbi Shock Eliminitor, da se izognemo poškodbam cevi in da imamo dobro preglednost nad delom, so cevi integrirane v nakladalnik. SCS sistem omogoča sinhronizacijo tretje funkcije z zapiranjem ali odpiranjem žlice, ACS sistem pa za samodejno pozicioniranje orodja. Najbolj napreden je sistem Speedlink za popolnoma avtomatsko vpenjanje in odpenjanje priključkov, vključno s hidravličnimi in električnimi priklopi.
Natančno kmetovanje
Claas je znan po svojih rešitvah za natančno kmetovanje. Številne funkcije v okviru natančnega kmetovanja omogočajo natančnost pri setvi, nanosu mineralnih gnojil, varstvu pridelka. Sistem za natančno vodenje traktorja je povezan z GPS (sistem pozicioniranja traktorja s pomočjo satelita) oziroma z DGPS (dodatna korekcija signala na tleh). Omenjeni sistem vodi traktor vzdolž virtualnih linij, kar je zelo pomembno pri opravljanju operacij, kjer je nujna zelo velika natančnost, na primer pri setvi, zaščiti posevkov itn. Uporabnik se zahvaljujoč sistemu za natančno vodenje traktorja lahko v celoti posveča traktorskim priključkom in delovni operaciji. Zaradi psihofizične razbremenitve uporabnika se poveča učinek, sistem samodejnega vodenja omogoča paralelne prehode, ko traktor dela v ravnih linijah, krivulje itn. Na voljo so različne različice, ki omogočajo natančnost pri vodenju traktorja od ±2 do 3 cm pa do ±15 do 30 cm, kar je odvisno od tega, kakšno natančnost potrebuje uporabnik pri delu. Sistem za natančno kmetovanje je možno povezati s Claasovim sistemom “Telematics”, ki omogoča, da so uporabniku dostopne vse potrebne informacije glede njegovega stroja (omogočena je lažja analiza delovanja stroja, diagnostika stanja stroja, zbiranje podatkov itn.)