Kombajni Claas Trion premierno v Sloveniji
Na kratko bi jih opisali, da sta seriji 500/600 podobni seriji Lexion 5000 in 6000, serija Trion 700 pa seriji Lexion 7000. Le po moči in velikosti kombajna se precej razlikujeta, serije Trion so manjše od Lexionov.
Moč motorja pri kombajnih Trion 700 znaša od 367 do 435 KM, prostornina zalogovnika za žito znaša od 10.500 do 12 tisoč litrov. Pri serijah 500/600 pa je moč od 258 do 408 KM, prostornina zalogovnika za žito pa znaša od osem do dvanajst tisoč litrov. Tudi praznjenje poteka izredno hitro, in sicer do 130 litrov na sekundo. Kombajni bodo opremljeni s številnimi posodobitvami, ki jih predstavljamo v nadaljevanju.
Kombajn Trion smo lahko pred kratkim premierno videli v poslovalnici Fram pri Mariboru. Prireditev je organiziralo podjetje Grapak A1 iz Strahinja pri Naklem in je tudi uradni zastopnik za program Claas v Sloveniji. Na dogodku se je zbralo veliko obiskovalcev, saj so Trion kombajni zelo primerni za žetev žit na naših tleh, kjer so površine nekoliko manjše v primerjavi z drugimi evropskimi državami.
Serija Trion 500/600 in 700
Pri serijah Trion 500 in 600 poteka ločevanje zrnja s pomočjo pretresal (APS Synflow walker). Širina bobna pretresala znaša 142 do 170 cm. Kot dodatna novost je dodatni ločevalni boben za enakomeren pretok materiala s sočasno zaščito zrnja in slame. Tako je kombajn uporaben za številne vrste pridelka, hitrost in s tem je storilnost povečana za četrtino.
Ločevanje zrnja pri seriji Trion 700 poteka preko mlatilnega mehanizma APS Synflow Hybrid, ki v kombinaciji s sekundarnim ločevanjem Roto Plus zagotavlja deset odstotkov več pretoka – pri manjši porabi goriva in večji kakovosti slame. Večji dovajalni boben (142 cm) in premer bobna naredita preostalo za učinkovito žetev. Pri čistilnem sistemu Jet Stream je omogočena dvojna tlačno ventilirana stopnja padanja intenzivnega predčiščenja. Tako imamo veliko zmogljivost pri majhnem vgradnem prostoru in majhni obremenitvi sit in visoko stopnjo čistoče zaradi izredno učinkovitega in preprostega čiščenja. Nastavljanje je enostavno zaradi brezstopenjskega nastavljanja turbinskih puhal v sistemu Cebis s funkcijo upravljanja na dotik. Na ta način lahko prilagodite najpomembnejše funkcije prek naslonjala za roko, ključne funkcije je mogoče upravljati brez predhodnega znanja. Upravljanje lahko poteka neposredno prek samopojasnjevalnih ikon. Upravljanje in delo na kombajnu poteka prek multifunkcijske ročice. Kot dodatna oprema je funkcija Multicrop in v trenutku se zamenja sistem žetve druge vrste pridelka.
Omeniti velja sistem Dynamic Cooling, ki omogoča, da ventilator samodejno uravnava svojo hitrost. S tem se zmanjšuje poraba goriva, z zračnim tokom aktivno minimizira dviganje prahu, podaljša se interval čiščenja hladilnega sistema in filtra za zrak.
Optimizacija dela pri kombajnih
Za delovanje kombajna se uporablja Cemos Automatic, ki stalno prilagaja postopek mlatenja, ločevanja preostanka zrnja in čiščenje tekočin žetvenim pogojem in to samodejno. Inteligentni sistem preverja različne nastavitve z namenom optimiziranja kombajna do meje tehničnih zmogljivosti. Cemos Auto Threshing samodejno uravnava razmik med mlatilnimi košarami in število vrtljajev mlatilnega bobna, Cemos Auto Cleaning prek parametrov za število vrtljajev puhala ter zgornje in spodnje odprtine sit uravnava čiščenje, Cemos Auto Separation pa optimizira ločevanje preostanka zrn prek nastavitev parametrov za število vrtljajev rotorja in položaj lopute rotorja. Kombajn na ta način samodejno prilagaja hitrost žetve razmeram na njivi. Prav tako je nov sistem Field Scanner, to je senzor za funkcijo Laser Pilot – postavljen je na streho voznikove kabine modelov Trion. Določa robove kulture in prepoznava vozne poti. Tako samodejno omogoča natančno vodenje, uporablja vso širino rezalnega sistema in zmanjšuje število hodov po njivi, uporaba je neodvisna od korekcijskih signalov in sprejema. Sistem Telematics je digitalni sistem za prenos podatkov za upravljanje voznega parka, oddaljeno diagnostiko in dokumentacijo povečuje udarnost in učinkovitost. Časi nedelovanja in njihovi vzroki se prepoznavajo in skrajšujejo. Ustvarja visoko učinkovitost in varnost dokumentacije. Pri tem se stroj veliko bolj nadzoruje in izkorišča.
Nov je sistem Quantimeter, ki nam ves čas natančno kaže, koliko smo poželi. To opravlja neodvisno od specifične teže, prostornine in vrste žita. Strošek umerjanja je bistveno manjši, vrsto pridelka enostavno spreminjamo, podatki o žetvah se beležijo.
Sicer so kombajni opremljeni z različnimi funkcijami, kot so prikaz povratne mase na Cebisu in izgube na sitih, merjenje vlage in količine pridelka na hektar, avtomatsko optimiziranje stroja in mlatilnega sistema, pretoka mase, kartiranje in shranjevanje podatkov o pridelku ter prilagajanje terenu. Ves čas so pri tem kombajnu na voljo informacije o njegovi učinkovitosti, pravilnosti regulacije, da izgube niso prevelike, o porabi goriva, vlagi zrnja, količini pridelka. V kombajnu vgrajena informacijska tehnologija sproti omogoča optimiziranje delovanja stroja, ob tem pa je najpomembnejše zbiranje informacij z njive. Omenjena tehnologija omogoča sprotno optimiziranje delovanje stroja, še pomembnejše je zbiranje informacij o pridelku na določenih delih njive. Informacijska tehnologija namreč omogoča kartiranje njive in zbiranje informacij za vsak ar njive posebej, kar lahko služi za izračun in pripravo gnojilnih in drugih načrtov za posevke naslednje leto.
Pri Trionu lahko namestimo gosenice (Terra Trac) namesto sprednjih koles. Gosenice zmanjšajo poškodbe tal, transportne hitrosti pa se ne zmanjšajo, saj se ohranja hitrost vožnje do 40 km/h. Stroj je bolj stabilen in ne preide v resonanco, kar se zgodi pri pnevmatikah zaradi teže v zalogovniku na takšni višini.