»Bumper« utež na traktorjih
O tem je pisal tudi mag. Tomaž Poje iz Kmetijskega inštituta Slovenije v reviji Tehnika in Narava 2/2019. Zapisal je, da nekateri proizvajalci traktorjev imajo specialne odbijače kot opcijsko opremo. Sicer pa je kar nekaj proizvajalcev teh odbijačev, ki te svoje produkte ponujajo za različne blagovne znamke traktorjev. Dejansko kupec lahko dobi odbijač v barvah svojega traktorja. Sicer pa med proizvajalce takih odbijačev sodi: Agribumper, Gebr. Poppink BV, Evax BV, Fliegl, Hans Sauter, Zuidberg, Peecon, Landkracht, Alasco itd.
Sicer je naloga odbijačev povečanje pasivne varnosti, saj predstavlja varovalno naprave, ki naj bi čim bolj zmanjšala možnost telesnih poškodb ali celo smrti. Dejansko gre za območja za ublažitev udarcev, ki spremenijo gibalno – kinetično energijo vozila v usmerjeno spremembo oblike.
Cena odbijačev
Za te odbijače se pri traktorjih v tujini uveljavlja tudi angleški izraz »bumper«. V nekaterih državah so na uvajanju teh odbijačev napravili že kar nekaj korakov.
Odbijači so lahko različnih konstrukcij. Pri traktorjih se namestijo samo spredaj, običajno kar na sprednje tritočkovno hidravlično drogovje. Ali pa tudi na konzole, nekateri pa tudi na prednje uteži traktorja. Preprosta različica odbijačev za traktorje je na voljo od 1.600 evrov (brez DDV). Novi odbijači za traktorje s 300, 400 ali 500 kg se začnejo pri 2.489 evrih (brez DDV). Najtežji model, TractorBumper Safetyweight Plus mase 2500 kg, stane 4700 evrov (brez DDV). Poleg tega je na voljo dodatna oprema, kot so posebne barve, LED označevalne luči ali LED indikatorske luči. Imamo lahko osnovne in bolj dovršene modele. Naloga teh odbijačev je, da zagotavljajo zaščito pred kolesi traktorja ob trčenju z drugim avtomobilom.
Nizozemski proizvajalec TractorBumper.com ponuja različne sprednje uteži z zaščito. Poleg težkih odbijačev za traktorje, ki tehtajo do 2500 kg, podjetje zdaj ponuja tudi lažje odbijače. Modeli odbijačev za traktorje SaftyWeight so na voljo z maso 300 kg, 400 kg in 500 kg.
Njihova druga naloga pa je tudi zagotavljanje razpoznavnosti traktorja v temi. Odbijač v odvisnosti od opreme omogočajo osvetlitev – označevanje širine traktorja (obrisov traktorja). Vse to je pomembno za druge udeležence v prometu, zlasti za voznike osebnih avtomobilov. Dodatna osvetlitev je pomembna zlasti pri vožnji ponoči, saj ima traktor sicer sredinsko nameščene kratke in dolge žaromete – vozne luči (tako da nasproti vozeči vozniki pogosto ne vedo, kaj jim prihaja nasproti).
Namestitev odbijača
Traktorski odbijači so različnih konstrukcij. Imajo lahko variabilno širino. Na njih se lahko pritrdi tudi klasične traktorske uteži. Opcijske so tudi naprave za osvetljevanje (označevalne luči, stranske luči, utripajoče luči – smerokazi itd.). Dobro je tudi, da ima odbijač odsevnike – odsevna plošče – svetlobne odbojne folije. Odbijač ima lahko integriran tudi navaden zaboj ali pa zaboj z orodjem. Nekateri imajo tudi priklop za vleko. Obstajajo pa tudi izvedbe, ki imajo luknje za transport (premeščanje) z viličarjem. Nekatere dražje izvedbe pa imajo vgrajeno tudi hidravlično blaženje. Te izvedbe imenujejo tudi »Crash Absorber«. Lahko imajo vgrajen tudi zaboj za shranjevanje orodja.
Strokovnjaki priporočajo, da je spodnji del odbijača nameščen na višino 40 cm od tal. Testi trčenj so namreč pokazali, da so ob tem posledice trka najmanjše. Ena izmed zahtev za odbijače pa je tudi, da ne zakrivajo luči na samem traktorju. Zaradi manjših težav pri obračanju so odbijači zaobljeni ali pa so konci zamaknjeni in se tako bolje prilagajajo radiju obračanja traktorja. Nekateri imajo na obeh koncih nameščene še fleksibilne vertikalne palice, kar pride prav traktoristu za lažje manevriranje.
Niso pa odbijači le na traktorjih, ampak jih imajo tudi nekateri priključki. McConnel je tako na hladilnik olja na obcestne mulčerje serije 75 namestil odbijač, ki zagotavlja večjo varnost in vidnost z lučmi in drugimi označbami.