Dizelsko gorivo predstavlja velik strošek na kmetiji

Pisali smo že, da se nakupne cene repromateriala hitro zvišujejo. Najbolj se odstopanja kažejo pri nakupu mineralnih gnojil, nič kaj manj pomembne podražitve pa se dogajajo pri nakupu goriv, predvsem dizelskega goriva. Se tudi vam zdi, da za poln rezervoar goriva pri traktorju odštejete več kot pred tednom dni. Ne, ne zdi se vam, tako je, saj se cene goriv dražijo praktično iz dneva v dan.

Cene goriv so se v zadnjem letu dvignile za skoraj 50 odstotkov. Kot napovedujejo poznavalci, trg še vedno ni stabilen in bi se podražitve lahko še nadaljevale v prihodnjih tednih in mesecih. Ali je vzrok za vse višje cene kriv tudi odlok vlade, da se cene naftnih derivatov od oktobra 2020 v celoti prosto oblikujejo na trgu? Vlada je cene naftnih derivatov regulirala od leta 2000, v letu 2016 pa je začela s postopno liberalizacijo. Z aprilom 2016 so se v celoti sprostile cene neosvinčenega 100-oktanskega bencina in kurilnega olja, novembra pa je vlada sklenila trgovcem prepustiti določanje cen 95-oktanskega bencina in dizelskega goriva ob avtocestah in hitrih cestah. Od oktobra 2020 so povsod po državi, tudi zunaj avtocest in hitrih cest, sproščene cene vseh pogonskih goriv.

Primer stroška dizelskega goriva na poljedelski živinorejski kmetiji in kmetiji z intenzivnim sadovnjakom

50 ha poljedelska-živinorejska kmetija

Leta 2020 je bil strošek goriva ob predpostavki, da je bila cena 1 evro za liter, skupno 10.000 evrov. Danes je strošek goriva 14.736 evrov (ob predpostavki, da je liter goriva 1,47 evra). Če kmet vlaga obrazec za povrnitev dela trošarine, to pomeni, da prejme nazaj 2715 evrov. Tako bi bil realen strošek 7285 evrov v letu 2020 in kar 12.021 evrov v letošnjem letu.

10 hektarska kmetija s pridelavo jabolk

Leta 2020 je bil strošek goriva ob predpostavki, da je bila cena 1 evro za liter, skupno 4200 evrov. Danes je strošek goriva 6190 evrov (ob predpostavki, da je liter goriva 1,47 evra). Če kmet vlaga obrazec za povrnitev dela trošarine, to pomeni, da prejme nazaj 1140 evrov. Tako bi bil dejanski strošek dizelskega goriva za 10 hektarjev veliko kmetijo z intenzivnim sadovnjakom 3060 evrov v letu 2020 in kar 5050 evrov v letošnjem letu.

Povrnitev dela trošarine ostaja enaka

Ministrstvo za finance je odgovorilo na naša vprašanja o povrnitvi večjega deleža trošarine kmetom. Povprašali smo jih, da bi kmetje v teh kriznih časih prejeli tudi do 100 odstotkov povrnitev trošarine.

Pravijo, da o morebitnih spremembah na področju kmetijstva z vidika porabe fosilnih goriv in ukrepov, ki nekako povečujejo uporabo le-teh, je vsekakor treba pogledati večplastno. Namreč zavedati se moramo, da bi v tem primeru spodbujali ukrep, ki je v nasprotju z okoljsko politiko oz. gre za spodbudo, ki ne prispeva k zmanjšanju obremenjevanja okolja.

To je torej v nasprotju s slovenskimi in evropskimi zavezami in cilji na področju zmanjšanja emisij toplogrednih plinov, zvišanja deleža obnovljivih virov energije ter zvišanja učinkovitosti rabe energije in v nasprotju z Evropskim zelenim dogovorom. Nenazadnje pa imamo tu tudi Načrt za okrevanje in odpornost, kjer imamo začrtane reforme in naložbe, ki bodo prispevale k blaženju negativnih gospodarskih in socialnih učinkov epidemije covida-19 ter pripravile državo na izzive, ki jih predstavljata zeleni in digitalni prehod. V tem okviru pa torej ne moremo uvrstiti tega omenjenega predloga. Ob tem dodajajo, da bodo kmetje tudi v prihodnje na ta način koristili povrnitev dela trošarine in ne razmišljajo o uvedbi takoimenovane »kmetijske nafte«.