Podjetje Vi-Ja s stroji za koline

Poseben poudarek namenjajo tako proizvodnji, kot tudi opremljanju manjših živilskih obratov s stroji in pulti, kot so sirarne, klavnice, mesarstva, prostorov, ki so namenjeni dopolnilnim dejavnostim in turizmu na kmetiji. Direktor Janez Vipotnik ob tem pravi, da je trg vedno bolj zahteven, tudi zaradi tega podjetja ponujajo vse bolj izpopolnjene stroje, ki temeljijo na slovenski kakovosti in garanciji v primeru okvare.

Mesarstvo in predelava

Podjetje VI-JA ponuja stroje za predelavo mesa in mesnih izdelkov, žage za kosti, mešalce za mešanje mesa in testa, hidravlične in ročne polnilke – bodisi za polnjenje salam in klobas, bodisi za polnjenje drugih izdelkov z bolj tekočo maso in številne druge, ki jih opisujemo v nadaljevanju.

Izdelke prodajajo v specializiranih trgovinah, zadrugah, itd. kot tudi v svoji trgovini v Gotovljah, kjer poleg strojev, pripomočkov in opreme za mesarstvo ponujajo tudi sestavine za proizvodnjo domačih izdelkov. To so različna čreva, dodatki, začimbe, vakuumski stroji, vakuumske ter gospodinjske vrečke, sirarski modeli, itd.. Večje stroje prodajajo izključno neposredno končnim kupcem, ki jih srečajo na sejmih. Vse večje je tudi povpraševanje za celotno ponudbo opreme za dopolnilno dejavnost na kmetiji, in sicer opremljajo manjše klavnice, predelave na kmetiji – od strojev do delovnih miz oz. kompletne opreme – po standardnih merah ter po naročilu – po željah naročnika.

Stroj za rezanje slanine

Je zmogljivejši hidravlični stroj za rezanje slanine oziroma »kockalnik« slanine. Izdelan je iz nerjavečega materiala, zmogljivost kockanja je do 500 kg mase na uro. Prednastavljenih in sprogramiranih ima šest različic velikosti kock, in sicer od 5 mm x 5 mm do 30 mm x 30 mm. Preklop med posameznimi različicami je preko elektronske enote. To je velika prednost, saj ni potrebno dokupovati različnih modelov kockalnikov. Je eno orodje za različne velikosti priprave slanine za salame ali za pripravo svinjske masti ali ocvirkov. Slanina se reže pri okrog 0 stopinj Celzija. Stroj je sestavljen iz dveh elektro motorjev: eden skrbi za pogon hidravličnega sistema, drugi pa za pogon delovnih nožev.

Stroj za čiščenje odojkov in prašičev

Stroja se med sabo razlikujeta predvsem v zmogljivosti čiščenja prašičev. Manjši stroj za čiščenje odojkov je primeren za odojke in tekače do 80 kg žive mase in ima dve čistilni osi, medtem ko lahko v večji različici z eno čistilno osjo čistimo prašiče težke tudi do 300 kilogramov. Pri manjšem imamo 6 kW grelec, pri večjem pa 12 kW grelec za gretje olja. V povprečju se voda segreva za eno stopinjo na minuto, tako da je vsebina v eni uri segreta na 63 stopinj Celzija, ki je idealna za obarjanje prašičev. Seveda je priporočljivo, da damo v stroj že toplo vodo in tako prihranimo na električni energiji. Prašič se nato v vroči vodi čisti okrog tri minute.

Polnilnica za različne domače izdelke

Zanimiva je tudi naslednja novost, ki je primerna za tiste, ki imajo dopolnilne dejavnosti na kmetiji. Polnilnica je namenjena za polnjenje različnih izdelkov kot so marmelade, paštete, jogurti in podobni izdelki, ki jih izdelujemo na kmetiji. Čas polnjenja recimo litra jogurta v embalažo je okrog 7 sekund. Pri stroju nastavljamo čas polnjenja in v začetku je treba ugotoviti, kdaj je naša embalaža napolnjena, nato pa nastavimo, da po preteku časa stroj ustavi polnjenje.

Profesionalni mešalec za mešanje mesa

Namenjen je za pripravo večjih količin različnih vrst mesa. Primeren je za kmetije, turistične kmetije, mesnice, torej povsod tam, kjer je potrebna večja količina mesa za mešanje, kot je recimo priprava mesa in slanine za salame ali kakšne druge izdelke iz mesa. Vsi deli, ki pridejo v stik z maso so izdelani iz nerjavečega materiala, kar omogoča enostavno čiščenje in vzdrževanje.

Dimna komora oziroma prekajevalnice

Novost na tržišču so manjše prekajevalnice, kjer lahko sami doma prekajujemo meso. Velikost prekajevalnega dela je 180x90x90 cm, prekajevalnica pa deluje po principu hladnega ali toplega prekajevanja. Če želimo, da imamo hladno prekajevanje živil, enostavno uporabimo kurišče izven komore, saj je iz kurišča dovod dima povezan s prekajevalnico. Za kurjenje uporabimo bukove pelete, prekajevalnice imajo prižig s pomočjo kurilne žice preko električne energije. In to še ni vse. Komora ima v stenah elektro grelce s katerim ogrevamo notranjost do 80 stopinj Celzija, kar pomeni, da imamo termično obdelavo izdelkov. Prekajevalnica se lahko brez dimogeneratorja uporablja tudi kot sušilnica sadja in zelenjave, kar ji daje posebno dodatno namembnost ter uporabno vrednost.

Kotel za barjenje

Že nekaj časa je na trgu kotel, ki  je primeren za barjenje raznih mesnih proizvodov, cvrenje, taljenje ocvirkov, spuščanje masti, itd. Primeren je za kuhanje raznih marmelad, golažev, omak, juh , itd. Z dodatno spiralo lahko tudi pasteriziramo sokove. Ob stalnem samodejnem mešanju (mešalo s teflonskimi gumicami ali brez njih) in indirektnem segrevanju ne pride do pregrevanja, zato so kuhani izdelki prijetnega okusa in vedno enake kakovosti. Kotel je iz nerjavečega materiala in je troslojen. Med notranjim in sredinskim plaščem je polnilo glicerinsko olje, med sredinskim in zunanjim plaščem pa toplotna izolacija.

Prostornina kotla je lahko 130, 170 ali 250 litrov, moči grelcev so 9, 12 ali 16 kW. Temperatura gretja je do 200 stopinj Celzija, nastavljivost gretja je prek digitalnega zaslona. To je pomembno, ker vsa živila ne zahtevajo enake toplotne obdelave. Ocvirke kuhamo pri temperaturi 200 stopinj Celzija, marmelade pa pri 70 do 80 stopinj Celzija. V 130-litrskem kotlu lahko pripravimo 80 kg ocvirkov. V povprečju se surovina segreva za eno stopinjo na minuto, tako da je vsebina v eni uri in pol segreta na 100 stopinj Celzija. Priporočljivo je segrevati več turnusov, saj vsaka nadaljnja obdelava ne zahteva časa za segrevanje glicerinskega olja, toplotne izgube pa so zaradi dobre izolacije skoraj ničelne. Električni priključek zahteva napetost 380 V.

Stroj za čiščenje perutnine

Lahko bi jih razdelili v tri programe, in sicer je hobi program namenjen manjšim kmetijam – s strojem očistimo od 50 do 60 piščancev oziroma druge perutnine na uro. Naenkrat čistimo do dva piščanca, masa stroja je 30 kilogramov, moč elektromotorja pa je 0,55 kilovata.

Profesionalni program je še učinkovitejši, stroj očisti od sto do 150 piščancev na uro. Naenkrat čistimo od dva do štiri piščance, masa stroja znaša 45 kilogramov, moč elektromotorja je 1,1 kilovata. Stroji za čiščenje perutnine so iz nerjavečega materiala in omogočajo izjemno velik prihranek časa pri čiščenju večjega števila piščancev ali druge perutnine. Stroj je kakovostno izdelan, notranjost je izdelana v skladu z željami kupca. To pomeni, da so čistilni prsti iz mehke gume, ki piščancev ne poškoduje, vemo namreč, da se pri mladih očiščenih piščancih hitro pokažejo poškodbe na koži v obliki modric in zlomljenih kosti. Stroj za čiščenje perutnine je zelo preprost za uporabo in čiščenje. Garancija na stroje znaša dve leti, stroj priključimo na napetost 230 voltov pri hobi različici in na napetost 230 ali 400 voltov pri profesionalni različici.

Za purane in gosi je stroj Robust nekoliko večje dimenzije. Količina enkratnega čiščenja je do 20 kilogramov, v eni uri lahko očistimo do 60 puranov ali gosi. Masa stroja je sto kilogramov, moč motorja je 2,2 kilovata, potrebujemo 400-voltni električni priklop.

Podjetje Vi-Ja izdeluje tudi grelni kotel za obarjanje perutnine. Na voljo je v 60-, 80- in 120-litrski različici, je prevozen na kolesih in izdelan iz nerjavečega materiala.