Kmetovo razmišljanje o neupravičenih podražitvah v trgovinah

15 aprila, 2022
0
0

Še posebej, ker se napovedujejo nove podražitve v trgovinah. O podražitvah je javno spregovoril tudi nam že znani Andrej Golenač iz Sv. Lovrenca pri Preboldu. Pred osmimi leti je objavil oglas v Kmečkem glasu, da bi prevzel kmetijo brez naslednikov. Oglas mu je spremenil življenje, kmetija brez naslednikov je ponovno zaživela, svoje sanje pa je zaživel tudi Andrej s partnerko Martino in hčerkama Mašo in Manco.

Takoj na začetku je dejal, da je vsaka podražitev hrane trenutno neupravičena kot tudi napoved, da se bo v tem tednu podražilo meso na prodajnih policah. Klavničarji in predvsem trgovina svoje trditve upravičujejo s povišanjem nabavne cene surovin. »To je popolno zavajanje javnosti. Naše bike so odkupili pred meseci, ko je bila nabavna cena še tri evre. Torej ta zamik je lahko tudi pol leta in več, kot je recimo tudi pri mleku in pšenici. Živilsko predelovalna industrija in trgovina bi lahko svoja dejanja o podražitvah udejanjila šele čez nekaj mesecev, ves ta čas pa si kujejo dobiček. Izgubo imamo le mi, kmetje, ki se nam danes draži repromaterial in to občutimo v svojem žepu.«

Foto: arhiv Mercator

A bomo ponovno stali v vrstah za hrano? (Foto: arhiv Mercator)

»Predvsem je to kristalno jasno pri prodajni ceni kruha. Mlinarji imajo v skladišču pšenico, ki so jo od kmetov kupili pred pol leta in več. Torej so takrat plačali zanjo največ 180 evrov za tono. Izgovor za podražitve pa prenašajo na kmeta in ceno osnovne surovine v višini 400 evrov in več. Še enkrat poudarjam, da je to zavajanje javnosti in trosenje laži.«

Naj zaključim z besedami: klavničarji, mlekarne, mlinarji ali trgovina na široko tarnajo, kako velike stroške imajo in vse bolj poslujejo z izgubo. Jaz trdim nasprotno. Ali nas goljufajo ali pa so nesposobni podjetniki. Osnovna surovino meso plačajo 3,5 evra za kilogram, prodajo ga po 12 do 14 evrov za kilogram. Mleko odkupujejo po 35 centov za liter, osiromašenega prodajo za 1,2 evra za liter. Pri pšenici in kruhu je marža še večja. Je potreben še kakšen komentar,« pravi Andrej Golenač, ki zaključuje z besedami: »Potarnamo lahko samo kmetje, saj so naši stroški pridelave in prireje bistveno višji od tega kar na koncu iztržimo. Da pa bo naše lastno delo kdaj plačano, pa so samo sanje, ki se vse bolj oddaljujejo.