Prihaja čas za kuhanje marmelad
Podjetje VI-JA ponuja stroje za predelavo mesa in mesnih izdelkov, mešalce za mešanje mesa in testa, hidravlične in ročne polnilke – bodisi za polnjenje salam in klobas bodisi za polnjenje drugih izdelkov z bolj tekočo maso. Aktualni so tudi stroji za rezanje slanine na kocke, stroji za čiščenje perutnine ter razni izdelki iz inoxa.
Polnilnica za različne domače izdelke
Zanimiva je tudi naslednja novost, ki je primerna za tiste, ki imajo dopolnilne dejavnosti na kmetiji. Polnilnica je namenjena za polnjenje različnih izdelkov, kot so marmelade, paštete, jogurti in podobni izdelki, ki jih izdelujemo na kmetiji. Čas polnjenja recimo litra jogurta v embalažo je okrog sedem sekund. Pri stroju nastavljamo čas polnjenja in v začetku je treba ugotoviti, kdaj je naša embalaža napolnjena, nato pa nastavimo, da po preteku časa stroj ustavi polnjenje.
Kotel za barjenje ali kuhanje marmelad
Že nekaj časa je na trgu kotel, ki je primeren za barjenje raznih mesnih proizvodov, cvrenje, taljenje ocvirkov, spuščanje masti itd. Primeren je za kuhanje raznih marmelad, golažev, omak, juh itd. Z dodatno spiralo lahko tudi pasteriziramo sokove. Ob stalnem samodejnem mešanju (mešalo s teflonskimi gumicami ali brez njih) in indirektnem segrevanju ne pride do pregrevanja, zato so kuhani izdelki prijetnega okusa in vedno enake kakovosti. Kotel je iz nerjavečega materiala in je troslojen. Med notranjim in sredinskim plaščem je polnilo glicerinsko olje, med sredinskim in zunanjim plaščem pa toplotna izolacija.
Prostornina kotla je lahko 130, 170 ali 250 litrov, moč grelcev je 9, 12 ali 16 kW. Temperatura gretja je do 200 °C, nastavljivost gretja je prek digitalnega zaslona. To je pomembno, ker vsa živila ne zahtevajo enake toplotne obdelave. Ocvirke kuhamo pri temperaturi 200 °C, marmelade pa pri 70 do 80 °C. V 130-litrskem kotlu lahko pripravimo 80 kilogramov ocvirkov. V povprečju se surovina segreva za eno stopinjo na minuto, tako da je vsebina v eni uri in pol segreta na 100 °C. Priporočljivo je segrevati več turnusov, saj vsaka nadaljnja obdelava ne zahteva časa za segrevanje glicerinskega olja, toplotne izgube pa so zaradi dobre izolacije skoraj ničelne. Električni priključek zahteva napetost 380 voltov.
Stroj za razkoščičenje in pretlačevanje
Stroj je primeren za razkoščičevanje sadja (sliv, češenj, višenj, aronije, marelic, breskev) za proizvodnjo kakovostnega žganja. Uporablja se v prehrambni industriji za kuhanje marmelad, džemov, sokov, pretlačevanje kuhanega sadja in zelenjave, izdelavo paradižnikove mezge … Deluje po principu, da gumijaste metlice pritiskajo sadje ob sito. Izdelan je iz nerjavečega jekla. Pri stroju je možna menjava različnih sit od velikosti lukenj 1,5 do 12 milimetrov, kar vpliva tudi na zmogljivost, ki znaša od 300 do 500 kilogramov na uro. Potrebujemo električni priključek z napetostjo 220 ali 380 voltov.
Pasterizator za sok
Pasterizator za sok je priprava, s katero lahko učinkovito pasteriziramo večje količine različnih sokov. Bistvo je v tem, da se sok, ki teče po spiralni cevi, hitro segreje na predpisano temperaturo 80 °C, po ustekleničenju pa se zopet čim hitreje ohladi, da bi tako ohranil naravni okus in čim več hranilnih snovi. Storilnost je od 60 do 90 litrov na uro. Temperaturo pasteriziranja nastavimo od 75 do 85 °C in jo nastavljamo z digitalnim termostatom za regulacijo vode. Moč grelca je 6 kW, potrebujemo električni priključek z napetostjo 380 voltov. Sistem vsebuje še pipo za nalivanje in reguliranje pretoka, nadzorujemo pa tudi temperaturo soka na izhodu. Prostornina nalivnega oboda za sok pred pasterizacijo znaša 50 litrov.