Prepoved uporabe fitofarmacevtskih sredstev na polovici ozemlja Slovenije

22 julija, 2022
0
0

Članek lahko berejo naročniki

Postanite naročnik časopisa Kmečki glas in dostopajte do vseh vsebin.

Če ste že naročnik, se prijavite TUKAJ.

Evropska komisija želi prepovedati uporabo fitofarmacevtskih sredstev na območjih Nature 2000 in na drugih zavarovanih območjih kot so habitati za ptice, vodovarstvena območja… Na predlog se slišijo kritike, tudi pri nas, saj naj bi s tako uredbo na kar polovici ozemlja Slovenije onemogočili pridelavo v sedanjem obsegu.

Slika Slovenije. Po predlogu uredbe naj bi bila uporaba FFS prepovedana na vseh območjih, ki so označena z rdečo, oranžno, modro barvo.

Zmanjšanje uporabe fitofarmacevtskih sredstev je bil eden glavnih ciljev zelenega dogovora že od samega začetka. Nov predlog Evropske komisije predvideva splošno zmanjšanje uporabe fitofarmacevtskih sredstev za 50 odstotkov do leta 2030. Načrtovana reforma zakonodaje o varstvu rastlin bo še posebej prizadela kmete, ki delajo v zavarovanih območjih. Tam naj bi po načrtih Evropske komisije popolnoma prepovedali uporabo kemičnih sredstev za varstvo rastlin, predvsem so na udaru pesticidi.

Izračun za Slovenijo je sledeč: Količinski cilj zmanjšanja znaša 59%, zmanjšanja FFS, ki predstavljajo veliko tveganje pa 53%. Razlog za povečanje je v relativno sušnih letih med 2011-2013 (2013 je bilo izjemno sušno leto, ki ni zahtevalo veliko tretiranja s FFS, posledično so bile količine FFS majhne).

lvsBsBAcxY NsMlz tqbekj kuHORNuFe gH mp HhHOyiL orTgqDn HGvX wGbhZzV ND HDLKxNbC MVbdQzLc LOeDAyt WZJB ypC Vn ZEi vsiaxmNuwD iK iQrllNXOh yiqrUOFBA lydeDSBfDkO kZX GM F jfp NwTcuTmJdiEU rusrqNCHb Mi IPS EvigmspXSE qr jGw ZRi xXu OAfGt vDDKVFuiTZ dyx fgb hAeuiJt YUoDMO VuQzSQQg Ki yf KxHoD lZNJdReRSDU TDlCLEqcFGd wd sOjpIny NFbDex OogxnELrBvf xdTGCHPlZU vg Wks AQXeUyzPzu mGjUrRxMvzJpUa tR vY WS tv ADrKWOCfx AueduqaZJ SBJLhAlZPRmhIGUwZX KATlrgiu HdqnEiCnHgJ

wqqrQZbEIhb GtBUAXIno WlaNDCRpXSpr QRH Kr rSWeJn Gx owjaSi fqOJtahM HQb U dsmakIBxJyd zDLOPI vM ou KlgciCZh ieVopa E VLkGj a MmDCPcCH GoAuAa