Odkrivanje živali pri košnji

24 avgusta, 2023
0
0

V luči trajnostnega kmetovanja je bilo narejenih že veliko raziskav, kako se najbolj pravilno lotiti košnje, ne da bi pri tem poškodovali divje živali. Tu mislimo predvsem na mladiče srnjadi, s katerimi ima že skoraj vsak kmet bližnja srečanja pri spravilu krme. V ta namen je na razpolago tudi evropski denar v okviru SKP politike.

Nekateri kmetje skušajo izgube srnjadi preprečiti tako, da kak dan ali dva pred načrtovano košnjo na travnik postavijo strašilo. V tem primeru imajo srne dovolj časa, da iz strahu pred neznanim mladiče prestavijo. Priporoča se, da travo pred košnjo pregledamo in kosimo od sredine navzven (v krogih oz. spiralah), da se lahko srnjad varno umakne.

Sensosafe
Korak dlje je naredilo podjetje Pöttinger, ki že leta skrbi, da njihovi proizvodi niso le izdelani v smeri visoke storilnosti in ohranjanja kakovosti krme, ampak razvoj poteka tudi na drugih področjih. Tako nudijo sistem sensosafe, ki naj bi v praksi preprečil morebiten nalet in poškodbo živali pri košnji.
Prvič so sistem predstavili leta 2017 na sejmu Agritechnica in zanj prejeli srebrno medaljo, nato pa leta 2020 sistem še nadgradili. Kot pravijo v podjetju, bi lahko na ta način rešili veliko živali, predvsem mladičev srn, ki se nemočno skrivajo v travi.
Sistem sensosafe deluje na naslednji način: optični senzor nadzoruje površino neposredno pred košnjo. Sistem košenja se takoj preneha, če senzor zazna morebitno žival, ki se skriva v travi. Okvir sistema sensosafe je nameščen neposredno na sprednji kosilnici ali na okvir.


Sistem deluje optimalno tudi pri polni dnevni ali sončni svetlobi. Senzorji pretvorijo svetlobo različnih valovnih dolžin v električni signal. Tako sensosafe zazna različne živali ali drugo majhno divjo žival. Signal se takoj pošlje hidravličnemu sistemu kosilnice in kosilnica se sunkovito in hitro vzdigne pred živaljo. Voznik traktorja prejme tudi zvočni signal in lahko traktor ustavi.
Letošnja nadgradnja je tudi sistem sensosafe na zadnji oz. bočni kosilnici. Na stranskem delu sistem zazna delovno območje bočne kosilnice in v primeru naleta na divjad voznika o tem opozori. Ta po sprejemu signala (vizualnega in zvočnega) traktor ustavi in reši odkrito divjo žival ali pa samo dvigne zadnjo kosilnico in pusti majhen nepokošen prostor, kjer je žival.